Severokórejský vodca Kim Čong-un je po operácii vo vážnom stave. S odvolaním sa na nemenovaného amerického činiteľa oboznámeného so situáciou to napísal server televíznej stanice CNN.
Južná Kórea to ale následne poprela. Uviedla, že nemá informácie o tom, že by sa v krajine dialo niečo mimoriadne.
Všetko popreli
CNN uviedla s odvolaním sa na zdroj z tajných služieb, že je Kim po operácii "v smrteľnom ohrození". Ďalší zdroj vraj televízii povedal, že obavy o Kimove zdravie sú dôvodné, nie je však možné povedať, aký je v skutočnosti jeho stav.
Južná Kórea ale zvesti poprela. "Nemáme, čo potvrdiť. V Severnej Kórei neboli zaznamenané žiadne nezvyklé aktivity," uviedol hovorca juhokórejského premiéra podľa agentúry Jonhap.
Špekulácie o Kimovom zdravotnom stave vypukli v polovici apríla, keď sa 36-ročný autoritársky vodca výnimočne a bez vysvetlenia neobjavil na oslavách narodenín svojho dedka a zakladateľa KĽDR Kim Ir-sena. Naposledy bol na verejnosti videný o štyri dni skôr na rokovaní vlády.
26 iyun 2014. Şimali Koreyanın paytaxtı Pxenyanın Kim İr Sen meydanında amerika imperializminə qarşı mitinq pic.twitter.com/9DAq4LUQZg
— Emil Baghirov (@sakitoglu) June 28, 2014
Podľa niektorých médií mal 12. apríla podstúpiť operáciu
Webový portál Daily NK, ktorý údajne získava informácie od severokórejských prebehlíkov, napísal s odkazom na svoje zdroje, že sa Kim zotavuje po "kardiovaskulárnom chirurgickom zákroku". Zdravie predsedu Kima je podľa portálu podlomené kvôli tomu, že má nadváhu, fajčí a je prepracovaný.
Juhokórejské ministerstvo zjednotenia, ktoré má na starosti vzťahy medzi oboma krajinami na Kórejskom polostrove, už skôr uviedlo, že informácie CNN a Daily NK nemôže potvrdiť.
V rovnakom duchu sa vyjadrila aj kancelária juhokórejského prezidenta, podľa ktorej sa v KĽDR nedeje nič neobvyklé.
Zahraničná kancelária čínskej komunistickej strany Reuters takisto oznámila, že nemá informácie o tom, že by bol Kim Čong-un vážne chorý. Čína je najbližším medzinárodným spojencom KĽDR.
Severná Kórea v posledných týždňoch vypálila niekoľko rakiet krátkeho doletu. Posledný test zo 14. apríla však Kim Čong-un výnimočne nepozoroval, aj keď na predchádzajúcu tohtoročnú osobne dohliadal, a ani sa o nich nezmienil štátnej televízii.
KĽDR prísne kontroluje všetky informácie, ktoré sa týkajú jej predsedu, okolo ktorého v krajine panuje silný kult osobnosti. Pozorovatelia sa preto musia spoliehať buď na indície zo štátnej propagandy alebo na zdroje vnútri režimu. Aj tajné služby sa niekedy ohľadom udalostí v krajine mýlia.
Neprítomnosť vodcov na verejných oslavách často vzbudzuje špekulácie o ich zdraví, ktoré však často nie sú podložené.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies