SANTIAGO - Čilská vláda oznámila, že začne vydávať zdravotné certifikáty pre ľudí vyliečených z ochorenia COVID-19, ktoré vyvoláva nový koronavírus. Tento sporný plán kritizovala napríklad Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
WHO v tom vidí chybu
Tzv. "certifikáty imúnnosti" môžu podľa WHO ľudí viesť k tomu, aby ignorovali odporúčania týkajúce sa verejného zdravia. V dôsledku toho sa môže zvýšiť riziko prenosu ochorenia COVID-19.
Osvedčenie znamená prekonanie nie odolnosť
Tieto osvedčenia o zdravotnom stave majú ľuďom umožniť návrat do práce, uviedla námestníčka ministra zdravotníctva Paula Dazaová. "Jedna z vecí, ktorú vieme, je, že osoba, ktorá mala chorobu (COVID-19), má menšiu šancu, že ochorie znova," povedala v nedeľu novinárom. Dodala, že tieto dokumenty nie sú potvrdením, že ľudia sú voči COVID-19 imúnni, ale sú skôr dôkazom toho, že sa z ochorenia vyliečili a ukončili obdobie izolácie.
Falošné sebavedomie?
WHO vyhlásila, že neexistuje "žiaden dôkaz", že ľudia, ktorí sa infikujú novým koronavírusom sú imúnni voči opätovnej nákaze. Preto podľa organizácie certifikáty tohto druhu v ľuďoch vzbudia falošné sebavedomie a prispejú tak len k šíreniu nákazy.
Earlier today we tweeted about a new WHO scientific brief on "immunity passports". The thread caused some concern & we would like to clarify:
— World Health Organization (WHO) (@WHO) April 25, 2020
We expect that most people who are infected with #COVID19 will develop an antibody response that will provide some level of protection. pic.twitter.com/AmxvQQLTjM
"Aktuálne neexistuje nijaký dôkaz, že ľudia, ktorí sa zotavili z (ochorenia) COVID-19 a majú protilátky, sú chránení pred druhou nákazou," uviedla WHO minulý piatok na tlačovom brífingu.
Situácia v Čile
Čile zaznamenalo doteraz viac ako 13 000 nakazených koronavírusom a 189 smrteľných obetí, ako vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies