MOSKVA - Rusko pozastavilo vývoz obilia v rámci gobálneho trhu prvýkrát od roku 2010. Kvóta siedmich miliónov ton stanovená ministerstvom poľnohospodárstva sa v plnej miere využila ešte v predstihu. Prečo Rusko už nepredáva pšenicu, jačmeň a kukuricu?
Prvýkrát od roku 2010
Rusko zavádza embargo na obilie prvýkrát za desať rokov. Úrady naposledy zakázali vývoz obila v roku 2010 v dôsledku silného sucha, ktoré hrozilo prudkým nárastom cien. Vtedy išlo o pšenicu, jačmeň, raž, kukuricu, pšeničnú alebo pšenično-ražnú muku.
Kvóta sa vyčerpala
Podľa ministerstva poľnohospodárstva sa do 26. apríla netarifná kvóta na vývoz obilia zavedená na obdobie od 1. apríla do 30. júna, úplne vyčerpala výrobcami, čo splnilo stanovené plány už v predstihu.
Nové colné povolenia sa už nevydajú
"V súlade s nariadením vlády Ruskej federácie po vývoze všetkej pšenice deklarovanej pre kvótu na obilie, vývoz pšenice, súraže, raže, jačmeňa a kukurice do nečlenských štátov Euroázijskej hospodárskej únie bol zastavený do 1. júla 2020. FCS prestal vydávať nové colné povolenia na účely vývozu," uviedlo ministerstvo na svojej stránke.
Rekordná úroveň
Podľa agentúry je potrebné stabilizovať domáce ceny obilia, ktoré dosiahli rekordnú úroveň. Spotrebitelia musia platiť viac za múku, ktorá po zrne stúpa.
Ochrana domáceho poľnohospodárstva
Odborníci poukazujú na to, že dokonca aj teraz na juhu Ruska hrozí zníženie úrody – je málo zrážok a problém je aj návrat prízemného mrazu v niektorých častiach krajiny. Navyše, predpovede hlásia horúce leto takmer v celej krajine, čo tiež nie je dobré pre úrodu. Kvóty sú preto zamerané predovšetkým na zabezpečenie toho, aby v krajine zostalo zvyšné obilie pre vlastnú potravinovú výrobu a poľnohospodárske potreby.
Ministerstvo poľnohospodárstva je presvedčené, že pozastavenie vývozu pomôže zabezpečiť domáce potreby obilia a jeho spracovaných výrobkov v krajine. Zároveň podľa ministerstva, obmedzenia nebudú mať vplyv na implementáciu štátnych programov, ani na ukazovatele vývozu v roku 2020.
Aj inde vo svete
Ostatné krajiny tiež zaviedli embargo na vývoz poľnohospodárskych výrobkov do zahraničia v súvislosti s pandémiou koronavírusu – najmä Čína, Vietnam a India. Vlády obmedzujú vývoz potravín na celom svete, aby sa vyhli problémom so sebestačnosťou.
Zdroj: https://ria.ru/20200428/1570648882.html
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies