Ropa v stredu prudko zdražuje v reakcii na nečakane slabý rast zásob v Spojených štátoch. Smerom hore jej pomáha tiež nádej na lepší dopyt, pretože niektoré európske krajiny a americké mestá uvoľňujú nariadenia prijaté v dôsledku koronavírusu.
Okolo 17:30 SELČ pridávala cena severomorskej ropy Brent 11,7 percenta na 22,86 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase spevňovala dokonca o 32,2 percenta na 16,31 dolára za barel. WTI v predchádzajúcich dvoch dňoch odpísala 27 percent a minulý týždeň sa vôbec prvýkrát v histórii dostala do mínusu.
Petróleo #WTI
— Henri Hebrard (@HebrardH) April 29, 2020
Contrato 06-2020 sigue hoy miércoles con enorme repunte, borrando caídas de lunes y martes: +24.31% a USS$15.34
Pero a pesar de esto se encuentra todavía -US$49.94 y -76.5% debajo de precio de 04-2019 (US$65.28) pic.twitter.com/6cLyfIzNCd
Podľa údajov amerického ropného inštitútu API sa ropné zásoby v USA v týždni do 24. apríla zvýšili o desať miliónov barelov na 510 miliónov barelov. Analytici očakávali, že zásoby vzrastú o 10,6 milióna barelov.
Ešte priaznivejší vývoj potom vykázali americké zásoby benzínu. Tie podľa API o 1,1 milióna barelov klesli, zatiaľ čo analytici odhadovali ich nárast o 2,5 milióna barelov.
#OIL #OOTT #WTI [H4]
— DaddyBear-US WTI Trader 🇺🇸 🛢️🌎 (@DaddyBear_WTI) April 29, 2020
WTI has pulled back from the daily high. Is the rebound over? Nay! If I were holding June 15 put, I'd bail out of the position. This decision would give me room and time to figure out the next step without taking unnecessary risks. https://t.co/hoyTwt7y3u pic.twitter.com/vIBjw76aId
Ceny ropy sa v uplynulých dňoch a týždňoch ocitli pod tlakom, pretože celosvetový dopyt po pohonných hmotách v dôsledku šírenia koronavírusu klesli zhruba o 30 percent, pripomenula agentúra Reuters. Energetické firmy v Spojených štátoch, ktoré sú najväčším producentom ropy na svete, sa stretávajú s nedostatkom kapacít na skladovanie ropy.
Tamojší producenti, ktorí ťažia ropu z bridlíc, preto znižujú produkciu. Na trh sa dostáva menej ropy tiež vďaka dohode hlavných producentských štátov, ktoré sa v polovici apríla rozhodli znížiť dodávky o takmer desať miliónov barelov denne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies