BRATISLAVA - Európska únia z dlhodobého hľadiska potrebuje oveľa lepšiu ochranu vonkajších hraníc ako v minulosti. Po skončení pandémie ochorenia Covid-19 je potrebné obnoviť fungovanie schengenského priestoru, zhodli sa účastníci štvrtkového seminára, ktorý zorganizovala mimovládna organizácia Globsec.
Na začiatku chýbala koordinácia
Poukázali však na to, že s koronakrízou sa členské krajiny Európskej únie a schengenu začali vyrovnávať nekoordinovane, vrátane zatvárania hraníc, ktorého cieľom je zastavenie šírenia pandémie.
Oceňovanie schengenských hraníc
Zatvorenie hraníc podľa poslanca Európskeho parlamentu Michala Šimečku bolo nutné, pretože kroky jednotlivých štátov neboli koordinované, napríklad niekde boli kaviarne otvorené a niekde sa zatvorili. Avšak teraz, keď sú hranice medzi európskymi krajinami uzavreté, obyvatelia začínajú oceňovať výhody schengenského priestoru a hodnoty Európskej únie. Podľa Toma Snelsa, zástupcu riaditeľa úradu eurokomisárky pre vnútorné záležitosti, by sa reštriktívne opatrenia na vnútorných hraniciach EÚ mali postupne rušiť v súlade s tým, ako sa pod kontrolu bude dostávať epidémia.
Otvorenie pre tovary a služby
V rámci diskusie, či hrozí kolaps schengenu, jeho rozdelenie na menšie schengeny, alebo či sa zachová v doterajšej podobe, Snels uviedol, že schengen pred koronakrízou nefungoval dokonale a preto je za jeho zlepšenie. Podobne podľa rakúskeho europoslanca Lukasa Mandla zatvorenie hraníc počas pandémie chráni životy, ale potrebujeme otvoriť hranice pre tovary a služby, pretože to posilňuje Európu a obnovený schengen by podľa neho mal byť zreformovaný na "smart" schengen.
Globsec
Mimovládna organizácia Globsec sa zaoberá bezpečnosťou, obrannými otázkami aj kybernetickými hrozbami. Organizuje jednu z piatich najväčších bezpečnostných konferencií na svete, ktorá má za sebou už 14 ročníkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies