Americká biotechnologická spoločnosť Moderna hlási dôležitý zlom vo vývoji vakcíny pre nový typ koronavírusu Sars-CoV-2, píše BBC. Laboratórium tak dáva svetu nádej, že je vakcína proti nebezpečnému koronavírusu na dosah.
Látka bola testovaná na dobrovoľníkoch a výsledky sú viac než povzbudivé. Vyvolala imunitnú reakciu ako u ľudí infikovaných skutočným vírusom a telo si dokázalo vytvoriť protilátky proti chorobe Covid-19, ktorú koronavírus spôsobuje, píše BBC. Výsledky štúdie sú zásadné, avšak testy sa uskutočnili len na malej vzorke dobrovoľníkov.
Raná fáza
Úroveň protilátok dokonca "významne prevyšovala" protilátky získané zo strednej dávky vakcíny. Laboratórium súčasne upozornilo na to, že najvyššia dávka vakcíny bola spojená s radom vedľajších účinkov.
Vedci upozorňujú, že testovanie je v ranej fáze. Výsledky pochádzajú z fázy 1, tá sa zaoberá skôr bezpečnosťou vakcíny než jej účinnosťou. Doterajšie pokusy na myšiach však preukázali, že tento typ vakcíny by mohol zabrániť replikácii vírusu v pľúcach.
With Moderna taking a firm lead relative to the other Covid-19 vaccine hopefuls, it is worth taking a closer look at the man who has overseen its development, Moderna’s current Chief Medical Officer, Dr. Tal Zaks. Zaks, an Israeli citizen who began his career at GlaxoSmithKline pic.twitter.com/9p19GQtvWv
— Andrea Kühne (@AndreaKhne1) May 19, 2020
"Štúdia je na začiatku, ale doterajšie výsledky ukazujú, že vakcína mRNA-1273 vyvoláva imunitnú reakciu na infekciu a že má potenciál zabrániť ochoreniu Covid-19," uviedol hlavný lekár laboratória Tal Zaks.
Už budúci rok
Zatiaľ nie je jasné, aké veľké množstvo protilátok je potrebné, aby bol človek od nákazy chránený. Aj v tomto bode sú ale vedci optimistickí.
“If future studies go well, the company’s vaccine could be available to the public as early as January.” Dr. Tal Zaks, Moderna’s chief medical officer. https://t.co/rJ31GKoIPY
— Scott Aguilar, RN (@Hyongbu) May 19, 2020
Vedci chcú v júli začať rozsiahlejšie testovanie, ktorého by sa zúčastnili už tisíce ľudí. Ak by výskum postupoval rýchlo s rovnako kladnými výsledky ako doteraz, vakcína by mohla byť k dispozícii už na začiatku budúceho roka.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies