MOSKVA - Ruský prezident Vladimír Putin na stretnutí Najvyššej Euroázijskej hospodárskej rady reagoval na požiadavky svojho bieloruského kolegu Alexandra Lukašenka ohľadne cien plynu, informuje TASS.
Názory oboch prezidentov
Prezident Bieloruska spočiatku uviedol, že cenové otázky na trhu s plynom v rámci EAEU zostávajú dlhé roky nevyriešené, hoci naliehavosť problému iba narastá a hrozí, že bude brániť integrácii.
Putin však odmietol súhlasiť so závermi Lukašenka a poznamenal, že jednotná tarifa za prepravu a tranzit plynu v združení môže byť stanovená až po určitej úrovni integrácie, ktorá ešte nebola dosiahnutá – a to je: jednotný trh, jednotný rozpočet a jednotný daňový systém. Inými slovami, ruský prezident trvá na obrátenom poradí zmien – najprv integrácia a potom všeobecné podmienky plynu.
Cena sa odvíja od rôznych faktorov
Vladimír Putin v reakcii na tvrdenia svojho kolegu týkajúce sa nákladov na plyn pre Bielorusko zdôraznil, že cena vzniká na základe trhových podmienok, pričom sa zohľadňujú náklady a investície dodávateľov. Podľa Putina by si spoločnosti mali zachovať primeranú mieru návratnosti kapitálu investovaného do ťažby.
Nemci môžu a Bielorusi nie?
Lukašenko opakovane nesúhlasil s nákladmi na ruský plyn pre Bielorusko. Minulý týždeň zdôraznil, že Nemecko v súčasnosti nakupuje ruský plyn za takmer polovicu ceny (127 dolárov za tisíc metrov kubických a 65-68 dolárov), čo vyzerá obzvlášť podivne na pozadí osláv 75. výročia víťazstva v Druhej Svetovej vojne v roku 2020.
Najväčšia strata v histórii
Predtým sa zistilo, že spoločnosť Gazprom v prvom štvrťroku 2019, tradične najziskovejším pre spoločnosť z hľadiska vývozu, dostala prvýkrát v histórii čistú stratu viac ako 300 miliárd rubľov. Spoločnosť bola ovplyvnená radikálnym poklesom cien plynu na európskych trhoch, abnormálne teplou zimou a rekordným podielom skvapalneného zemného plynu nakúpeného tradičnými partnermi.
A čo Kirgizsko?
Medzitým, po Bielorusku, požiadal ďalší člen združenia o zníženie cien plynu – Kirgizsko. V tomto prípade je situácia komplikovaná, pretože kirgizský prevádzkovateľ plynu "Kyrgyzgaz" je v úplnom vlastníctve spoločnosti Gazprom.
Zdroj: https://lenta.ru/news/2020/05/19/no/
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies