BRATISLAVA - Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) má nový prístroj, dokáže s ním zdvojnásobiť dennú kapacitu testovania koronavírusu.
Ako informovala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková, finančný dar vo výške 500-tisíc eur na nákup prístroja, testovacích setov a ďalšieho vybavenia poskytla pre Biomedicínske centrum Nadácia Slovenskej sporiteľne.
Tisícky vzoriek v krátkom čase
Momentálne je maximálna denná kapacita pre testovanie v laboratóriách BMC SAV 368 vzoriek, po spustení prístroja do prevádzky sa zdvojnásobí, a to pri zapojení menšieho počtu pracovníkov.
Biomedicínske centrum SAV tak bude môcť celkovo otestovať niekoľko desiatok tisíc vzoriek v kratšom čase.
"Zrýchlenie a zefektívnenie testovania pomocou nového prístroja spočíva v tom, že väčšiu časť procesu RNA extrakcie z klinických vzoriek prevezme stroj. Vďaka tomu prebehne proces rýchlejšie, bez rizika chýb a absolútne štandardizovane," vysvetlil virológ Boris Klempa.
Zľava vedúci oddelenia ekológie vírusov Biomedicínskeho centra SAV Boris Klempa, riaditeľ Virologickhého ústavu SAV Juraj Kopáček, predseda SAV Pavol Šajgalík a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne a člen správnej rady Nadácie Slovenskej sporiteľne Peter Krutil počas brífingu k darovaniu prístroja pre Biomedecínskej centrum SAV. Bratislava, 20. mája 2020.
Pripravovanie ďalších vzoriek
Ako dodal, zároveň sa tým odbremenia aj pracovníci, ktorí počas chodu prístroja môžu pripravovať ďalšie vzorky alebo následné kroky celého procesu.
"Môžeme byť súčasťou tohto projektu a z milióna eur, ktorý sme vyčlenili na pomoc v boji s pandémiou koronavírusu, išlo 500-tisíc eur na nákup prístroja a izolačných setov pre potreby testovania SAV," uviedol člen správnej rady Nadácie Slovenskej sporiteľne a zároveň generálny riaditeľ banky Peter Krutil.
Snímka z testovania a inštalovania špeciálneho prístroja na testovanie vzoriek pre Biomedicínske centrum SAV.
Testovať sa bude musieť dolhodobo
Napriek tomu že v súčasnosti je epidemiologická situácia na Slovensku priaznivá, testovanie ako prostriedok kontroly nad infekciou bude podľa vedcov treba vykonávať dlhodobo.
Aj po skončení súčasnej epidemickej situácie budú prístroj využívať v rámci virologického výskumu, ktorého cieľom bude zvyšovanie našej pripravenosti na nové infekcie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies