Novým epicentrom pandémie ochorenia COVID-19 sa stala Južná Amerika. Povedal to v dnešných hodinách na brífingu v Ženeve riaditeľ núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Mike Ryan, informovala spravodajská televízia CNBC.
Rozvinuté krajiny sa nevedia dostatočne chrániť
Počty prípadov nákazy podľa Ryana narastajú v mnohých juhoamerických krajinách a s určitosťou je najviac postihnutá Brazília. "V istom zmysle sa Južná Amerika stala novým epicentrom ochorenia," povedal.
Už celkovo na treťom mieste
Brazília zaznamenala viac ako 20 000 úmrtí na následky ochorenia COVID-19 a 310 000 osôb je nakazených. S prudko rastúcou krivkou infikovaných a úmrtí sa Brazília so svojimi 210 miliónmi obyvateľov z hľadiska celkového počtu prípadov v celosvetovom meradle dostala na tretie miesto - za Spojené štáty a Rusko.
Brazil, India, Indonesia, Mexico, Russia and South Africa account for more than a quarter of the global population, supply the world with crucial exports and are under great pressure to return to normal life despite rising coronavirus cases https://t.co/zN1YidHisf pic.twitter.com/7QeizqoBl3
— Financial Times (@FinancialTimes) May 20, 2020
Postihnuté oblasti
Väčšinu prípadov nákazy v Brazílii zaznamenali podľa Ryana v meste Sao Paulo a postihnuté sú aj Rio de Janeiro, Ceará, Pernambuco a Amazonas. WHO podľa jeho slov brazílskej vláde poskytuje pomoc.
Odporúčané neoverené lieky
Ryan takisto pripomenul, že brazílska vláda odporučila používanie chlorochínu a hydroxychlorochínu i na liečbu pacientov s miernymi príznakmi ochorenia COVID-19. Takéto odporúčanie sa už dlho snažil presadiť brazílsky prezident Jair Bolsonaro, a to aj napriek nedostatočným dôkazom o účinnosti uvedených liekov.
"V súčasnosti dostupné dôkazy z klinických štúdií nepodporujú rozsiahle používanie chlorochínu a hydroxychlorochínu na liečbu COVID-19, až kým nebudú štúdie skompletizované a nebudeme mať jasnejšie výsledky," povedal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies