MINNEAPOLIS - Protesty proti smrti neozbrojeného muža čiernej pleti, ktorý v americkom meste Minneaopolis, štát Minnesota, zomrel po zásahu belošského policajta, pokračovali aj napriek zákazu vychádzania až do piatkových neskorých večerných hodín, pričom nepokoje vypukli aj v ďalších mestách na území Spojených štátov.
Policajná brutalita
Demonštranti vyšli do ulíc Minneapolisu na americkom Stredozápade už štvrtú noc po sebe, aby vyjadrili rozhorčenie nad smrťou 46-ročného Georgea Floyda. Nepokoje pokračovali i napriek tomu, že minneapoliský policajt bol v piatok pre Floydovu smrť obvinený z vraždy tretieho stupňa a zo zabitia.
Floyd bol zatknutý za priestupok
Na videu, ktoré sa v utorok objavilo na internete, je policajt Derek Chauvin zachytený, ako v pondelok 25. mája najmenej päť minút tlačí kolenom na krk neozbrojeného, spútaného a ležiaceho Afroameričana. Floyd - zatknutý predtým za priestupok - sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Postupne sa prestal hýbať aj rozprávať. Zomrel krátko na to, po prevoze do nemocnice.
Násilné protesty
Video sa rýchlo rozšírilo na internete a spustilo v Minneapolise protesty, ktoré nakoniec vyústili do násilia a rabovania.
Za vraždu tretieho stupňa možno v Minnesote dostať maximálny trest 25 rokov väzenia. Kaucia je stanovená na pol milióna dolárov.
Zákaz nočného vychádzania
Zákaz nočného vychádzania bol v Minneapolise vyhlásený v piatok, platí od 20.00 h miestneho času a "pre možnosť ďalších občianskych nepokojov či výtržností" bol predĺžený aj na víkendové dni, citovala agentúra DPA z vyhlásenia starostu Minneapolisu Jacoba Freya. Viac sa dozviete v článku "Nepokoje v Minneapolise sa stupňujú, vláda USA už do mesta povolala aj Národnú gardu"
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies