Vedci z Francis Crick Institute v Londýne zistili, ako sa rakovinové bunky chránia pred vírusmi, ktoré ich môžu zničiť. Nové poznatky môžu prispieť k efektívnejšej liečbe ochorenia. Odborníci uviedli, že onkolytické vírusy prednostne usmrcujú rakovinové bunky, no fungujú len u niektorých pacientov.
Tím expertov analyzoval prostredie okolo nádoru a správanie sa rakovinových buniek voči susedom, najmä fibroblastom, ktoré zohrávajú dôležitú rolu pri ochrane, raste a šírení rakovinových buniek. Zistili, že keď sú tieto bunky v priamom kontakte s fibroblastmi, vznikne zápal, ktorý môže upozorniť okolité tkanivo, čo sťažuje napadnutie a replikáciu vírusov v rakovinovej bunke.
Researchers at @KingsCollegeLon, @GSTTnhs Francis Crick Institute have found a common 'immune signature' in many of the sickest #COVID19 patients.
— King'sHealthPartners (@kingshealth) June 2, 2020
This study could be used to identify the patients most likely to do worse and require additional #treatmenthttps://t.co/0FVhArUhfJ pic.twitter.com/flrqnOpyI3
"Tento proces nastáva len vtedy, keď sú rakovinové bunky a fibroblasty v priamom kontakte. V zdravom tkanive nastane takýto typ zápalu len v dôsledku úrazu, keďže bežne ich oddeľuje membrána," uviedol Erik Sahai z menovaného inštitútu. "Je to výborný príklad toho, ako rakovina ukradne ochranný mechanizmus nášho tela pre svoje vlastné potreby," dodal.
Congratulations to MRS Board Member, Dr. Erik Sahai and colleagues on their new article @NatureCellBio describing how the crosstalk with alveolar epithelial cells regulates latency in breast cancer dissemination. Please read the full article: https://t.co/HsPNqzg6LU pic.twitter.com/CV05QuudxL
— Metastasis Research (@MetastasisRS) March 10, 2020
Keď vedci zablokovali signalizačné spojenie v bunkových kultúrach v laboratórnych nádoroch, zistili, že rakovinové bunky zostali oveľa citlivejšie voči onkolytickým vírusom.
Dúfajú, že sa im vďaka tomuto objavu v budúcnosti podarí vyvinúť liečbu, počas ktorej ovplyvnia zápalovú reakciu a pomôžu tak vírusom oveľa efektívnejšie napadnúť rakovinové bunky.
"Ak sa nám podarí lepšie pochopiť, ako sa rakovinové bunky chránia pred onkolytickými vírusmi a nájdeme efektívne spôsoby na zastavenie týchto obranných mechanizmov, vírusy budú oveľa silnejšími nástrojmi, ktoré budú môcť využívať lekári na liečbu rakoviny. Tento výskum je dôležitým, prvotným krokom smerujúcim k tomuto cieľu," vyjadrila sa spoluautorka štúdie Emma Milford.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies