BRATISLAVA - Vedci objavili v mexickom štáte Tabasco najväčšiu a najstaršiu známu stavbu, ktorú postavili Mayovia 1000 až 800 rokov pred naším letopočtom.
Na rozdiel od pyramíd v mestách Tikal v Guatemale či Palenque v Mexiku postavených o 1500 rokov neskôr, túto stavbu nevytvorili z kameňa, ale z ílu a hliny a pravdepodobne ju využívali na masové rituály.
Nachádza sa v Aguada Fénix pri hranici s Guatemalou, je 400 metrov široká a 1400 metrov dlhá. Jej výška sa pohybuje od 10 do 15 metrov. Celkovo má väčšie rozmery ako egyptská Chufuova pyramída postavená o 1500 rokov skôr. Objavili ju vďaka technológii Lidar.
PALENQUE / CAMPECHE
— SILVANETE SILVA (@SILVANETESEVER1) June 4, 2020
A zona arqueológica de Palenque, com 15 km de extensão e aproximadamente 500 edifícios. Um convite #COMEBACK #Mexico #chiapas #Guatemala #brasil #twoyears #TBThursday pic.twitter.com/iCerfnlRvQ
Výskumníci nenašli žiadne dôkazy o sochách zobrazujúcich vysokopostavené osobnosti, čo naznačuje, že v tomto období sa v mayskej kultúre ešte neprejavovali sociálne rozdiely a hierarchické usporiadanie.
Mayan saw 13 levels in the heavens, 9 in the underworld…PALENQUE mexico https://t.co/JW1zAGlRLc #relaxmax
— relaxmax (@relaxmax_) June 2, 2020
K stavbe patrí aj deväť veľkých hrádzí a niekoľko rezervoárov. "Je pravdepodobné, že množstvo ľudí z okolia sa zhromažďovalo pri príležitosti špeciálnych podujatí, zrejme súvisiacich s kalendárnymi cyklami. Rituály pravdepodobne zahŕňali procesie popri hrádzach a na obdĺžnikovom námestí. Ľudia takisto kládli v strede náhornej planiny symbolické predmety, ako napríklad nefritové sekery," uviedol Takeshi Inomata z University of Arizona.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies