LONDÝN - Vedci z londýnskej Imperial College začnú tento týždeň s imunizáciou ľudí vo Veľkej Británii svojou experimentálnou vakcínou. Britská vláda oznámila, že 300 zdravých ľudí dostane po dve dávky potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíja Imperial College s vládnou finančnou podporou vo výške 41 miliónov libier (zhruba 45,73 milióna eur).
Varovanie vedcov
Vakcínu zatiaľ testovali len na zvieratách a v laboratóriu, kde vytvorila omnoho vyššie hladiny protilátok, ako by sa normálne vytvorili u infikovaných ľudí. Mnohí vedci však varujú, že pandémiu dokáže zastaviť len efektívna vakcína, ktorej vyvinutie zvyčajne trvá niekoľko rokov.
"Z dlhodobého hľadiska by mohla byť funkčná vakcína dôležitá na ochranu najzraniteľnejších a tiež pre umožnenie uvoľnenia obmedzení, čím by mohla ľuďom pomôcť vrátiť sa k normálnemu životu," skonštatoval Robin Shattock, ktorý vedie výskum vakcíny.
Relatívne do konca roka
V počiatočných fázach testovania na tisíckach ľudí je v súčasnosti asi tucet potenciálnych vakcín. Neexistuje záruka, že niektorá z nich bude fungovať, no zvyšuje to šancu, že aspoň nejaké by mohli byť pripravené do konca roka.
USA sa pripravuje
Oxfordská univerzita spustila rozsiahlu štúdiu s 10-tisíc dobrovoľníkmi a Spojené štáty pripravujú na júl ešte väčšie štúdie, na ktorých by sa malo zúčastniť po 30-tisíc ľudí. Testovať by mali oxfordskú vakcínu aj ďalšiu, ktorú vyvíjajú americký Národný inštitút zdravia a biotechnologická spoločnosť Moderna.
Vedci nikdy dosiaľ nevyvinuli žiadnu vakcínu takto rýchlo a zatiaľ nie je jasné, či nejaká z nich bude fungovať a bude aj bezpečná. Mnohé krajiny však už napriek tomu dali predobjednávky na milióny kusov.
Vakcína aj do Francúzska
Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes v spoločnosti výkonného riaditeľa farmaceutickej spoločnosti Sanofi navštívil laboratórium, kde tiež vyvíjajú vakcínu.
Konkurenčná AstraZeneca, ktorá spolupracuje so spomínanou univerzitou v Oxforde, pritom cez víkend oznámila, že sa s európskymi krajinami, vrátane Francúzska, dohodla na dodaní 400 miliónov dávok vakcíny. Spoločnosť dúfa, že ich bude mať hotové do konca roka.
Uvoľňovanie opatrení nepomáha všade
Celosvetovo už podľa štatistík Johns Hopkins University potvrdili vyše osem miliónov prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 437-tisíc úmrtí. Svetová zdravotnícka organizácia v pondelok upozornila, že počas uplynulých dvoch týždňov denne pribudlo asi 100-tisíc nových potvrdených prípadov a uvoľňovanie opatrení vedie v mnohých krajinách k nárastom počtu nakazených.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies