BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič podobou svojho doterajšieho vládnutia nepripomína ani jedného z bývalých slovenských premiérov. Zhodli sa na tom politológ Grigorij Mesežnikov a politický analytik Ján Baránek.
Predchodcovia
Matovič je v poradí siedmy šéf slovenského kabinetu od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. Pred ním vláde predsedali Vladimír Mečiar, Jozef Moravčík, Mikuláš Dzurinda, Robert Fico, Iveta Radičová a Peter Pellegrini.
Na premiérske kreslo počas koronakrízy
"Bol zatiaľ najmenej štandardným premiérom, nemal možnosť preukázať profesionálne zručnosti iné ako počas koronakrízy. Premiéri, o ktorých sa bavíme, vládli v úplne iných pomeroch. Matovič nastúpil do niečoho, s čím nemáme skúsenosť," komentoval Baránek pôsobenie súčasného premiéra a jeho predchodcov.
Podľa Mesežnikova pri bývalých premiéroch bolo jednoznačne jasné, aké majú nastavenie na výkon moci, pričom Mečiar, Fico je jedna kategória a Dzurinda, Radičová zae iná. "Matovič pochádza z prostredia bližšieho k stredopravým stranám, ale spôsobom komunikácie sa vzďaľuje od Dzurindu a Radičovej," mienil Mesežnikov.
Netradičné vládnutie
Ako ďalej povedal, premiér sa osvedčil počas koronakrízy, ale pri koaličnej spolupráci to škrípalo. "Nenastavil rovnako mantinely vo vzťahoch medzi svojim hnutím OĽaNO a ďalšími tromi subjektmi koalície. Ukázalo sa to teraz. Je zhovievavejší k Sme rodina ako k SaS a Za ľudí. Neviem, ako dlho to tak môže vydržať. Myslím si, že dlho nie," poznamenal Mesežnikov.
Výmena názorov cez sociálne siete
Krátko pred veľkonočnými sviatkami počas koronakrízy si minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a premiér Matovič (OĽaNO) posielali cez sociálne siete ostré odkazy pre dopravné zápchy. Podľa Mesežnikova takéto obnažovanie vzťahov bolo nevhodné a nesúviselo s transparentnosťou vládnutia. "Otvorenosť je potrebná, ale riešenie nedotiahnutých vecí s nejasným pozadím, to je nevhodné," dodal. Podľa analytika Baránka obidvaja politici nenašli správny spôsob komunikácie. "Bolo to nedôstojné a hrubý amaterizmus zo strany Sulíka a Matoviča," podotkol Baránek.
Oddelenie politického a súkromného života
Podľa Baránka by Matovič mal mať na sociálnej sieti osobitnú stránku ako premiér a zvlášť súkromnú stránku, ktorá by bola jeho "marketingovým obrazom". "Nenamietam proti sociálnym sieťam, svet sa predsa niekam posunul. Ale nemyslím si, že by mal premiér miešať politické posolstvo s osobnými vecami. Aj prezident Trump píše na Twitteri, ale na 90 percent len politické veci," mienil analytik.
Prejav
Baránek hovorí, že Matovič pri porovnaní so svojimi predchodcami je odlišný vo vystupovaní. "Má omnoho menej štátnické vystupovanie. V istých okamihoch je až príliš málo formálne," zhodnotil analytik. Podľa neho to môže byť prekážka pri stretnutiach s partnermi v EÚ. "Tam by si mal premiér dávať väčší pozor, čo a ako povie," doplnil. Viac Baránka zarazilo, že Matovič nemá hovorcu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies