Prvotná myšlienka Európskej únie nebola spolupráca medzi národmi. Po 2. svetovej vojne už nechceli spraviť európske mocnosti tú istú chybu ako v 30-tych rokoch 20. storočia.
Chyba európskych mocností
Ako už vieme, obe svetové vojny spustilo Nemecko. V medzivojnovom období sa európske štáty pozerali na túto porazenú krajinu ako na niekoho, kto už nemôže nikdy dosiahnuť takú moc ako v roku 1914. Ako veľmi sa len mýlili. Typická politika ústupkov tzv. "appeasement" bol predzvesťou ďalšej vojny. Hitler postupne získaval ďalšie a ďalšie územia.
"Politika ústupkov len kŕmi aligátora a dúfa v to, že vy pôjdete ako poslední", Sir Winston Churchill.
Francúzsko bolo bezmocné
Presne tohto sa bolo potrebné po 2. sv. vojne v roku 1945 vyvarovať. Francúzi sa cítili Nemcami doslova ponížení, veď do bojov ani nezasiahli keďže takmer od začiatku vojny bol Paríž už súčasťou Hitlerovho Nemecka. Po vojne, kedy Nemci opäť neuspeli, im to chcel "galský kohút" oplatiť.
Najprv to mala byť len kontrola Nemecka
Predchodcom Európskej únie bolo tzv. "Spoločenstvo uhlia a ocele" (ESUO), ktoré založilo 5 európskych krajín. Boli nimi Nemecko, Francúzsko a štáty BENELUXU, teda Belgicko, Holandsko a Luxembursko. S touto myšlienkou prišiel minister zahraničných vecí Francúzska Robert Schuman (otec Európy). Prvotný dôvod vzniku bol úplne prostý – kontrola nemeckého priemyslu, konkrétne ťažba a následné spracovanie uhlia a ocele, ktoré bolo vtedajším základom na výrobu zbraní. Nemci už jednoducho nemohli nikdy dostať možnosť vybudovať si veľkú armádu.
Vznik prvých orgánov
Postupom času však politici vychladli a začali sa venovať tomu, o čom sa aj oficiálne v zakladajúcej zmluve (ESUO) hovorilo, teda o spolupráci medzi krajinami. V roku 1957 boli podpísané "Rímske zmluvy". Na ich základe bolo vytvorené Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (EURATOM) a Európske hospodárske spoločenstvo (EHS). Prišiel rok 1967, kedy sa tieto tri samostatné inštitúcie spojili a začali fungovať ako základné orgány Európskej únie – Európska komisia, Rada Európskej únie a Európsky parlament.
POZOR!
(Rada Európskej únie sa zvykne v skratke zapisovať ako Rada EÚ. Tu si treba dávať pozor, pretože podobne sa môže, a aj zvykne, označovať Rada Európy. Toto je však samostatný orgán justičného charakteru a nepatrí pod orgány Európskej únie.)
Vstup Slovenska
Európska únia ako ju poznáme dnes, funguje od podpisu Lisabonskej zmluvy v roku 2009. Samozrejme boli pred ňou Maastrichtská, Amsterdamská či zmluva z Nice. Každá z nich niečo priniesla a Lisabonská to takpovediac upravila na dnešnú formu.
Pre Slovenskú republiku bola zmluva z Nice (2001) veľmi dôležitá, pretože sa v nej hovorilo o možnom ďalšom rozšírení EÚ. Medzi nimi sa už spomínalo aj Slovensko. Súčasťou tohto veľkého unijného spoločenstva sme od 1.5. 2004.
Európanov je viac ako Američanov
EÚ sa však do dnešného obdobia rozrástla už na 27 členov. Bolo nás 28, ale brexit všetko zmenil. Veľká Británia sa stane prvou krajinou, ktorá opustí EÚ. V celom spoločenstve sa dohovoríme určite viacerými jazykmi, avšak úradných je 24. Pri zrátaní celého obyvateľstva tejto regionálnej organizácie dostaneme číslo 500 miliónov, čo už presahuje napríklad aj kapacitu obyvateľstva v USA (328,2 miliónov v roku 2019).
Najmenší a najväčší členský štát
Najmenšou krajinou v Európe, a teda aj na svete, je pápežský štát Vatikán. Ten sa však riadi vlastnými zákonmi a do žiadnej regionálnej ani medzinárodnej organizácie nepatrí. Ostrov v Stredozemnom mori južne od Sicílie a v jednej rovnobežke už s Afrikou (Tunisko) je Malta. Tento štát je zároveň aj najmenším v celej EÚ.
Keď sa chceme baviť o najväčšom, musíme sa vrátiť na začiatok, a spomenúť si na prvú myšlienku vytvorenia spoločenstva piatich európskych štátov. Jeden z nich to bude. Poradíme, že jeho minister zahraničia bol na úplnom počiatku spájania sa európskych štátov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies