Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. V sobotu ju na sneme v Trenčianskych Tepliciach zvolili delegáti strany, pričom zvíťazila nad poslancom Národnej rady SR Miroslavom Kollárom. Doteraz viedol stranu exprezident Andrej Kiska, ktorý na sneme potvrdil odchod z politiky.
Najdôležitejším problémom strany Za ľudí je vnútorná nejednota. V prejave pred delegátmi sobotňajšieho snemu v Trenčianskych Tepliciach to povedal zakladateľ strany a jej doterajší predseda Andrej Kiska. Strana podľa neho môže byť rešpektovaným, silným a uznávaným partnerom iba ak bude jednotná. "V politike je dôležité hrať tímovo, nemyslieť na seba, na svoje PR a snažiť sa byť miláčikom médií. Chcem vám pripomenúť, že pre nás všetkých musí byť najväčšou prioritou krajina a jej ľudia. Tým musíme pomáhať a tomu podriadiť egá a ambície. Kto toto nedokáže, nemôže chcieť rešpekt u partnerov, kolegov, ani voličov. Platí to pre členov vo vláde aj pre našich poslancov," zdôraznil Kiska.
Pripomenul, že po minuloročnom sneme si strana stanovila dve základné úlohy. "Prvou bolo pomôcť odstaviť od vlády stranu Smer-SD. Naša strana, my všetci máme na tom veľký podiel. Druhou úlohou bolo vytvoriť silný koaličný blok. Žiaľ, toto nevyšlo. Vzájomné útoky medzi opozičnými stranami boli silné a boli jedným z dôvodov, že sa do parlamentu nedostali naši najbližší partneri - PS, Spolu a KDH. Keďže sme chceli pomôcť zmene našej krajiny, rozhodli sme sa stať súčasťou koalície, ktorú sme si v takejto podobe určite neželali," uviedol dosluhujúci predseda strany Za ľudí.
"Ideály a hodnoty, na ktorých bola naša strana postavená a zakotvili sme ich v programe, by sme meniť nemali. Musíme meniť nástroje, ako ich propagovať a dostať medzi potenciálnych voličov. Prosím, nemeňme náš hodnotový rebríček, náš základ, na ktorom strana vznikla. Sme stranou stredu. Stranou rozumu a odbornosti. Nenechajme sa marketingovo stiahnuť prúdom, keď cítime príležitosť, ale odklonila by nás od našej identity, od nášho DNA. Naša krajina potrebuje stranu, s ktorou sa demokratický občan, ktorý odsudzuje populizmus a krajné riešenia, vie stotožniť. My takou stranou sme, ostaňme ňou," vyzval Kiska.
Prejav pred delegátmi snemu označil za pravdepodobne posledný v pozícii aktívneho politika. "Keď sa pozriem späť na týchto osem rokov, nikdy som neoľutoval, že som do politiky vošiel. Urobil som veľa chýb, určite. Ale vždy som sa snažil, aby sa Slovensko stalo krajinou, na ktorú všetci budeme hrdí, a v ktorej bude radosť žiť. Asi pred dvoma týždňami sa k mojim zdravotným problémom pridalo podozrenie z nádorového ochorenia. Keď ma vkladali do toho veľkého tunela na CT, premietal som si svoj život, úspechy aj neúspechy. Uvedomil som si, a s tým sa chcem s vami rozlúčiť, nebojte sa snívať. Nebojte sa vyskúšať veci meniť. Možno sa sny nenaplnia a veci sa nezmenia. Ale vy budete spokojní, že ste to vyskúšali, že ste neostali v kúte, ale zabojovali. Že váš život má zmysel," uzavrel Kiska, ktorý "dnešným dňom" v politike končí. Uviedol to na tlačovej konferencii v rámci sobotňajšieho snemu. Dôvodom sú najmä jeho zdravotné problémy, priestor chce prenechať mladším.
Kiska uviedol, že z politiky sa stiahol po ôsmich rokoch, pričom robil všetko preto, aby zo Slovenska bolo miesto, kde ľudia budú chcieť žiť a budú na neho hrdí. Potvrdil, že nie všetko sa mu podarilo a urobil aj chyby. "Slovensko sa za tých osem rokov posunulo dopredu a ja dúfam, že som aspoň malilinkým kúštikom tomu pomohol," povedal Kiska.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies