LAGOS - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok vyhlásila, že sa v Afrike podarilo eliminovať ochorenie detskej obrny. Informovala o tom agentúra AFP.
"Dnešok je pre Afriku historickým dňom," povedala profesorka imunológie a parazitológie Rose Lekeová.
Žiadne prípady za posledné roky
Ňou vedená komisia potvrdila, že v Afrike neboli za posledné štyri roky zaznamenané žiadne prípady detskej obrny. To je hranica potrebná na to, aby bolo možné tento vírus považovať za vyhubený.
Vírus detskej obrny sa tak pridal ku kiahňam na zoznam vírusov, ktoré sa už v Afrike podarilo eliminovať, uviedla WHO. Od roku 1996 úsilie o elimináciu detskej obrny podľa WHO "zachránilo 1,8 milióna detí pred celoživotným ochrnutím a zachránilo približne 180.000 životov".
"Today is a day of celebration, and a day of hope.
— World Health Organization (WHO) (@WHO) August 25, 2020
Today we come together to rejoice over an historic public health success - the certification of wild poliovirus eradication in the African Region."-@DrTedros #AFRORC70#EndPolio #AfricaKicksOutWildPolio pic.twitter.com/RjUAKm98zq
Odkedy boli v Afrike v roku 1988 spustené rozsiahle očkovacie programy, sa počet prípadov znížil až o 99 percent. Detská obrna sa však až ešte donedávna vyskytovala v Nigérii, Stredoafrickej republike, Južnom Sudáne a Kamerune, píše agentúra DPA.
#AfricaKicksOutWildPolio In 1956, Dr Albert Sabin develops the oral polio vaccine (OPV), leading to a steep drop in polio incidence.
— World Health Organization (WHO) (@WHO) August 25, 2020
Later in 1962, OPV becomes the ‘vaccine of choice’ for most of the world.
More in the timeline 👉https://t.co/jMFz3PqeA9 pic.twitter.com/DEINxm6aoU
Niektoré krajiny sú stále ohrozené
Po tom, čo detská obrna z Afriky vymizla, je tak až 90 percent svetovej populácie mimo ohrozenia. Detská obrna sa v súčasnosti vyskytuje už len v Afganistane a Pakistane, kde sa lekárske tímy zabezpečujúce očkovanie pravidelne stávajú terčom útokov.
Detská obrna je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa prenáša väčšinou fekálnou-orálnou cestou a niekedy aj kontaminovaným jedlom a vodou. Postihuje najmä deti mladšie ako päť rokov a môže spôsobiť ochrnutie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies