BRATISLAVA - Do škôl mieri projekt, pomocou ktorého sa majú žiaci finančne vzdelávať bez toho, aby im pribudol nový predmet.
Program FinQ Nadácie Slovenskej sporiteľne je založený na tom, aby sa finančná kultúra rozvíjala na už existujúcich predmetoch. Prvý vstupný test programu absolvovalo približne 2400 slovenských žiakov.
Inovatívny prístup
"Programom FinQ chceme zásadne prispieť k rozvoju finančnej gramotnosti a finančnej kultúry nielen detí a mládeže, ale aj širšej populácie. Program poskytuje inovatívny komplexný prístup, prináša pre pedagógov ucelenú kvalitnú metodickú podporu, ktorá prispieva k rozvoju praktických kompetencií potrebných pre život v 21. storočí," povedal predseda Správnej rady Nadácie Slovenskej sporiteľne Štefan Máj.
Experti pripravili pre školy metodické listy, ktoré učitelia včlenia priamo do výučby vo svojich predmetoch.
Hoci žiaci na hodine prechádzajú štandardnú tému, vďaka systému, ktorý ponúka možnosti, ako ju preberať, sa budú rozvíjať vo finančnej kultúre napríklad aj na hodine dejepisu či matematiky.
25 vybraných škôl
Pilotný program FinQ štartuje na 25 vybraných základných a stredných školách a zastúpenie má na všetkých typoch škôl po celom Slovensku.
Pred samotným spustením pilotu programu FinQ učitelia, koordinátori a riaditelia škôl absolvovali dištančné aj prezenčné vzdelávanie a dotazníkový prieskum.
Podľa neho sa pedagógovia zhodli, že finančné vzdelanie detí je zväčša na úrovni úplných začiatočníkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies