Mnoho ľudí začína vnímať potrebu zachovania živočíšnej biodiverzity. Uskutočňujú sa nielen rôzne výzvy, ale mnoho aktivistov a ochrancov robí aj konkrétne pozitívne kroky v prospech tohto cieľa.
Paríž – Patria k nim aj experti, ktorí vo štvrtok vyzvali na záchranu prírodného prostredia. Informovala o tom AFP. Svetová populácia divoko žijúcich zvierat, rýb i vtáctva totiž poklesla za menej ako polstoročie o viac ako dve tretiny, a to aj vďaka ľudským zásahom. Často pritom ide o nadmernú konzumáciu.
Správanie ľudstva poškodila tri štvrtiny súše a 40 percent oceánov. Nie je to len otázka estetiky, ale dopad môže byť výrazný aj na zdravie ľudí.
Dokument Living Planet Index sleduje stav vyše 4000 druhov stavovcov. Najmä narastajúce odlesňovanie a rozširovanie poľnohospodárstva spôsobili tieto až 68-percentné priemerné poklesy.
Môže to mať dopad aj na budúce pandémie, myslia si vedci. Ľudia sa totiž prostredníctvom spomenutých činností dostávajú čoraz bližšie k divým zvieratám. Dokument vytvoril Svetový fond na ochranu prírody (WWF) a Londýnska zoologická spoločnosť (ZSL) už 13. krát.
"Ide o zrýchľujúci sa pokles, ktorý monitorujeme 30 rokov a pokračuje zlým smerom. V roku 2016 sme doložili 60-percentný pokles, dnes je táto bilancia na úrovni 70 percent. To všetko je mihnutím oka v porovnaní s miliónmi rokov, čo na planéte žijú mnohé druhy," zdôraznil riaditeľ WWF Marco Lambertini.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies