Populácia voľne žijúcich zvierat sa od roku 1970 znížila o viac ako 30%. Informoval o tom Svetový fond na ochranu prírody (WWF).
Dôvodom je odlesňovanie, rozširovanie poľnohospodárskej pôdy, nadmerný rybolov a nelegálne obchodovanie s voľne žijúcimi zvieratami.
Populácia cicavcov, vtákov, obojživelníkov, plazov či rýb sa od 70. rokov do roku 2016 znížil v priemere o 68 percent.
Trend vymierania zvierat pokračuje
Počas prieskumu pritom vedci sledovali takmer 21-tisíc populácií a 4392 druhov zvierat. V správe sa ďalej konštatuje, že tento trend vôbec nespomaľuje.
Medzi najviac zasiahnuté druhy patria sladkovodné živočíchy, gorily v Konžskej demokratickej republike či papagáj šedý v Ghane.
Zvieratá prichádzajú o svoje teritórium
Rozsiahle odlesňovanie predstavuje obzvlášť závažný problém, pretože ukracuje zvieratám ich prirodzené prostredie.
Fran Priceová, ktorá zastrešuje oddelenie zaoberajúcim sa stavom lesov, poukázala na komerčné poľnohospodárstvo v tropických a subtropických oblastiach, kde sa vo veľkom vyrába palmový olej, pestuje sója a chová hovädzí dobytok.
Lesy sú prirodzeným požieračom CO2
Podľa analýzy spoločnosti Thomson Reuters Foundation v priebehu minulého roka sa tropické lesy vytrácali priam závratnou rýchlosťou.
Tiež uviedla, že každých 6 sekúnd sme prišli o les vo veľkosti jedného futbalového ihriska. Zároveň na celosvetovú spoločnosť apeluje, aby tieto lesy považovala za kľúčové v boji proti klimatickým zmenám. Keďže lesy sú prirodzeným pohlcovačom oxidu uhličitého.
Ak zachránime zeleň, zachránime ľudstvo
Ochranári a ekológia prízvukujú, že obnova poškodených a ochrana existujúcich lesov zníži riziko záplav, spomalí globálne otepľovanie a ochráni biodiverzitu.
Vedci sa tiež domnievajú, že rozsiahly výrub je jedným z hlavných faktorov, ktorý šíri šíri choroby zo zvierat na ľudí.
„S odlesňovaním a zvýšenou interakciou medzi voľne žijúcimi zvieratami, domácimi zvieratami a človekom sa zvyšuje šanca rozšírenia zoonotických chorôb, ako je ebola či COVID-19,“ povedala Priceová, pričom dodala, že lesy nám slúžia aj ako prirodzená hradba.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies