JERUZALEM - Palestínska samospráva a islamistické hnutie Hamas odsúdili v piatok dohodu o normalizácií vzťahov medzi Bahrajnom s Izraelom. Dohodu označili za ďalšie "bodnutie do chrbta" zo strany arabského štátu a akt "agresie" voči Palestínčanom.
Oznámil to aj prezident USA
Dosiahnutie "mierovej dohody" medzi Bahrajnom s Izraelom oznámil v piatok na Twitteri americký prezident Donald Trump. Podľa spoločného vyhlásenia USA, Izraela a Bahrajnu, ktoré Trump následne zverejnil, sa obe krajiny dohodli na nadviazaní "úplných diplomatických vzťahov".
Another HISTORIC breakthrough today! Our two GREAT friends Israel and the Kingdom of Bahrain agree to a Peace Deal – the second Arab country to make peace with Israel in 30 days!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 11, 2020
Bahrajn sa tak — po Spojených arabských emirátoch (SAE) — stal druhou arabskou krajinou, ktorá sa v ostatných týždňoch rozhodla normalizovať svoje vzťahy s Izraelom.
Ďalšia rana do chrbta
Palestínsky minister sociálnych vecí Ahmad Majdalání v reakcii na oznámenie uviedol, že podobne ako augustová obdobná dohoda o normalizácií vzťahov medzi SAE a Izraelom, je aj táto s Bahrajnom "bodnutím do chrbta" pre Palestínčanov i tzv. palestínsku otázku.
Hamas, ktorý ovláda pásmo Gazy, ju zase označil za "agresiu", ktorá predstavuje "vážnu ujmu" pre palestínsku otázku. Len začiatkom septembra sa pritom ukončili nepokoje v pásme Gazy. Na dohodu Izraela s Bahrajnom medzičasom reagoval aj Irán. Popredný iránsky predstaviteľ ju označil za zradu pre Palestínčanov.
Egypt je dohode naklonený
Dohodu naopak privítal egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, ktorý ju označil za historický krok zameraný na "upevnenie stability a mieru na Blízkom východe" a poďakoval všetkým, ktorí sa na jej dosiahnutí podieľali. Egypt podpísal mierovú zmluvu s Izraelom v roku 1979, ako vôbec prvá arabská krajina. Dlhodobo tiež zohráva úlohu sprostredkovateľa medzi Izraelom a islamistickým hnutím Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy.
Budú sa podpisovať 2 dohody
Dohodu o normalizácií vzťahov slávnostne podpíšu Bahrajn s Izraelom 15. septembra v Bielom dome. Zároveň na tejto ceremónii bude podpísaná rovnaká dohoda aj so Spojenými arabskými emirátmi, ktoré jej dosiahnutie oznámili už 13. augusta. Historické dohody Izraela so SAE i s Bahrajnom sprostredkovali Spojené štáty. Dohodu so SAE považuje Trump za svoj veľký diplomatický úspech.
SAE sa rozhodli nadviazať diplomatické vzťahy s Izraelom ako vôbec prvá krajina z oblasti Perzského zálivu a v poradí tretí arabský štát — po Egypte a Jordánsku. Izraelská vláda sa v rámci dohody so SAE zaviazala, že pozastaví kontroverzné plány anexie časti palestínskych území v okupovanom Predjordánsku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies