DARMSTADT - Európska vesmírna agentúra (ESA) začala pracovať na svojom prvom projekte, ktorého cieľom je chrániť Zem pred meteoritmi.
ESA podpísala s nemeckou spoločnosťou OHB System zmluvu o spolupráci na projekte v hodnote 130 miliónov eur nazvanom HERA.
Čo sa stane ak kozmickú loď zasiahne asteroid?
Ako informovala agentúra DPA, HERA spolu s misiou amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) nazvanou DART budú skúmať, čo sa stane, ak kozmickú loď zasiahne asteroid.
Cieľom projektu je zistiť, či kozmické lode môžu zmeniť trajektóriu meteoritu, ak by smeroval k Zemi.
Nous avons franchi aujourd'hui une étape importante pour la mission de défense planétaire Hera!
— ESA France (@ESA_fr) September 15, 2020
L'ESA a attribué un contrat de 129,4 millions d’euros qui couvre la conception détaillée, la fabrication et les tests de #HeraMission ⬇https://t.co/d2sczvpULc pic.twitter.com/zgty3hTw9I
HERA má byť vypustená do vesmíru v roku 2024. Riadiť ju budú z riadiaceho centra v nemeckom meste Darmstadt.
Asteroidy sa pravidelne dostávajú do zemskej atmosféry, kde zvyčajne zhoria. Väčšie objekty však môžu na Zemi spôsobiť značné škody.
DART & LiciaCube, & Hera : To change the #asteroid trajectory & confirm it in order to validate the effectiveness of the kinetic impactor technique. A contribution @NASA, @ASI_spazio & @argotec_it , @esa https://t.co/Khq1pXxg1u #Space #SpaceForce #technologies Crash in Sept2022 https://t.co/zP9a02RVn3 pic.twitter.com/RQCruKBFll
— jcledanff (@ahenk75) September 15, 2020
Zranenia po zasiahnutí meteoritom
Meteorit s polomerom asi 20 metrov vo februári roku 2013 explodoval nad ruským mestom Čeľjabinsk, čo vyvolalo tlakovú vlnu, ktorá zranila 1500 ľudí. Väčšinou šlo o zranenia spôsobené úlomkami skla.
Vedci teraz chcú prísť na spôsob, ako odkloniť od Zeme meteority s priemerom okolo 50 metrov alebo väčšie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies