Vedci z viacerých vedeckých inštitúcií si myslia, že hladina svetového oceánu do roku 2100 vzrásť o 40 cm.
Buffalo - Hladina svetového oceánu môže byť do konca 21. storočia vyššia o takmer o 40 centimetrov. A to za predpokladu, ďalšieho topenia antarktických a grónskych ľadovcov. Uviedla to agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na medzinárodnú vedeckú štúdiu, ktorej výsledky publikoval vo štvrtok magazín The Cryosphere.
Teplota s slanosť
Analyzované boli dáta o teplote a slanosti oceánu. Na základe toho sa vytvorili počítačové modely, ktoré simulujú potenciálny úbytok ľadu na spomenutých miestach. Sledovali dva možné scenáre - v jednom ľudstvo pokračuje v znečisťovaní životného prostredia na súčasnej úrovni, v druhom dôjde do roku 2100 k drastickému zníženiu emisií.
Prvá možnosť
Prvý scenár topenia ľadu na Antarktíde zvýši hladiny oceánu o 30 centimetrov. Navyše k tomu grónske ľadovce pridajú ďalších 9 cm. Malo by to však katastrofický vplyv na životné prostredie všade na planéte. Zvýšilo by to ničivú silu prílivov a stámilióny ľudí žijúcich na pobrežiach by čelili opakovaným a silným záplavám.
Druhá možnosť
Druhý scenár je optimistickejší. Ten do roku 2100 počíta so zvýšením hladiny o tri centimetre nad rámec toho, čo sa predpokladá v dôsledku oteplenia vyvolaného priemyselnou revolúciou. Medzivládny panel OSN o zmene klímy v roku 2019 predpovedal, že úbytok ľadu v Grónsku prispeje k zvýšeniu hladiny o osem až 27 cm. Antarktída by mohla pridať ďalšie tri až 28 cm.
40 centimetrov
Štúdia, ktorá bola publikovaná na začiatku septembra v periodiku Nature Climate Change, predpovedá aj zvýšenie hladiny svetového oceánu do roku 2100 do 40 cm. "Jednou z najväčších neistôt, pokiaľ ide o to, o koľko stúpne hladina svetového oceánu, je, akým dielom k tomu prispeje ľadová pokrývka," uviedla Sophie Nowicki z univerzity v meste Buffalo.
Celkové množstvo ľadu v Antarktíde a Grónsku by však celkovo umožnilo zvýšiť hladina oceánov až o 65 metrov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies