Vedci z Ťumenskej štátnej univerzity spolu so svojimi kolegami našli univerzálne prírodné antibiotikum, ktoré prekonáva odolnosť patogénov voči liekom.
MOSKVA - Text bol publikovaný v časopise Applied Biochemistry and Microbiology. Autori tvrdia, že nájdená látka pomôže účinne bojovať proti väčšine infekčných chorôb ľudí a zvierat spôsobených baktériami a plesňami.
Podľa univerzitných vedcov je jednou z úloh farmakológie nájsť prírodné antibiotiká, ktoré môžu bojovať proti mikroorganizmom s viacnásobnou (multi-drug resistant, MDR) alebo absolútnou (extreme-drug resistant, XDR) rezistenciou na dostupné antibiotiká.
Vedci z Ťumenskej štátnej univerzity ako prví na svete demonštrovali jedinečnú schopnosť peptidu emericellipsínu A, ktorý izolovali z alkalofilnej micelárnej huby Emericellopsis alkalina. Podľa odborníkov látka potláča schopnosť baktérií vytvárať biofilmy, vďaka čomu odolnosť týchto patogénov voči antibiotikám mizne.
Ako vysvetlili autori práce, hlavným terapeutickým znakom študovanej látky je univerzálnosť účinku. Proti emericellipsínu A sú bezbranné nielen MDR a XDR-formy baktérií, ale napr. aj micelárne huby či kvasinky.
Ako poznamenali vedci, medzi patológie, s ktorými emericilipsín A umožní bojovať, sú nielen nádory, ale aj všetky druhy bakteriálnych a plesňových infekcií. Tento liek je považovaný vedcami z Ťumenskej štátnej univerzity ako perspektívny a nezávislý liečivý prostriedok, taktiež ako zložka komplexných prípravkov. Terapia sa môže uskutočňovať injekciami či lokálne – priamym ošetrením postihnutého tkaniva.
Štúdiu vykonanali v úzkej spolupráci s kolegami z Výskumného ústavu pre výskum nových antibiotík, Ústredného výskumného ústavu epidemiológie Rospotrebnadzoru (ruského spotrebiteľského ústavu, ktorý kontroluje rôzne vedecké výskumy) a Ústavu bioorganickej chémie. Tím vedcov chce v blízkom čase prejsť k laboratórnemu testovaniu lieku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies