BRATISLAVA - Dôchodkový vek na Slovensku by mal opätovne rásť spolu so zvyšovaním strednej dĺžky života.
Uvádza sa to v dokumente Moderné a úspešné Slovensko, ktorý zverejnilo Ministerstvo financií SR. Ide o tzv. zásobník reforiem pre plán obnovy.
Zvedenie čiastočných dôchodkov
Keďže stredná dĺžka života v starobe bude v budúcnosti stúpať, pri súčasnom nastavení dôchodkového stropu budú ľudia v penzii oveľa dlhšie obdobie ako dnes, čo automaticky zvýši výdavky na starobné dôchodky.
"Naviazanie dôchodkového veku na rast strednej dĺžky života výrazne zvýši dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému," uvádza sa v materiáli.
Mohlo by vás zaujímať: Slovákov čakajú ťažké časy, NBS zverejnila prognózu o vývoji slovenskej ekonomiky
Znížiť tlak na verejné financie by pomohlo zavedenie čiastočných dôchodkov. Tie umožnia postupný odchod ľudí z trhu práce. Čiastočná penzia podľa rezortu financií umožní znížiť pracovný úväzok a pri dlhšej kariére so súbehom s dôchodkom si má jednotlivec znížiť riziko neadekvátneho dôchodku vo vyššom veku.
Výška penzie sa naviaže na životné minimum
Zmeny majú nastať aj pri minimálnych dôchodkoch. Tie sa majú namiesto priemernej mzdy opätovne naviazať na životné minimum.
Prečítajte si viac: Poslanci sa postavili za diskriminované matky. Novela zákona zohľadní výchovu detí ženám narodených v rokoch 1957 - 1963
Aby sa predišlo špekuláciám, má sa určiť minimálny odvod na starobné poistenie ako podmienka pre získanie kvalifikovaného obdobia pri výpočte minimálnych dôchodkov.
Vláda už schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého sa minimálne dôchodky pre 216-tisíc ich poberateľov od začiatku budúceho roka nebudú zvyšovať, zostanú v rovnakej výške ako v súčasnosti.
Základná suma minimálnej penzie sa odpojí od priemernej mzdy na Slovensku. Obnoví sa aj zohľadňovanie len tzv. kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia pri posúdení nároku na minimálnu penziu.
Zmena pri výpočte
Žiadateľovi o dôchodok sa tak z hľadiska nároku na minimálny dôchodok opäť vezmú do úvahy len tie roky poistenia, pri ktorých v hrubom zarábal mesačne najmenej 24,1 % z priemernej mzdy.
Návrh novely zákona však nepočíta s tým, že sa minimálne penzie opäť naviažu na životné minimum, stanovuje totiž pevné sumy minimálnych dôchodkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies