Americká vesmírna spoločnosť SpaceX vizionárskeho podnikateľa a miliardára Elona Muska vyslala na orbit ďalšiu, už trinástu sériu šesťdesiatich družíc siete Starlink, ktorá má v budúcnosti umožniť pripojenie k internetu kdekoľvek na našej planéte.
Okolo Zeme tak týchto družíc teraz krúži už vyše 770. Nebyť odkladov, bolo by ich však už výrazne viac.
Nosná raketa Falcon 9 so satelitmi Starlink odštartovala v utorok ráno miestneho času z amerického Kennedyho kozmického strediska na floridskom Myse Canaveral.
The bird’s eye-view landing of @SpaceX falcon rockets on the “of course I still love you” drone ship, named after spaceships from ‘The Player of Games’ book series @elonmusk loves, never gets old. Thankful for cameras on the booster so we can watch✨🔥🚀pic.twitter.com/MFIwr2cFf1
— K10✨✌️😘 (@Kristennetten) October 6, 2020
Družice sa od nosiča oddelili a na svoju obežnú dráhu sa začali umiestňovať približne 61 minút po vzlete rakety, informovala agentúra AP.
Ešte predtým sa teraz použitý prvý stupeň rakety Falcon 9, ktorý sa využil už skôr, po splnení úlohy vrátil na Zem, keď bez problémov dosadol v Atlantickom oceáne na firemnej pristávacej plošine pomenovanej Of Course I Still Love You.
Falcon 9’s first stage has landed on the Of Course I Still Love You droneship pic.twitter.com/Jpkeiw9dIn
— SpaceX (@SpaceX) October 6, 2020
Predchádzajúcu sadu Starlink vyniesla firma SpaceX do vesmíru zhruba pred mesiacom, konkrétne 3. septembra.
Počet satelitov Starlink chce Musková spoločnosť rýchlo zvyšovať. Tento rok plánovala s družicami štartovať každé dva až tri týždne, čo ale kvôli odkladom, okrem iného, z dôvodu súčasnej epidémie koronavírusu či počasia - nie je ľahké.
Cieľom pôvodne bolo do polovice roku dosiahnuť operačnej prevádzky zameranej na sprístupnenie internetu v Kanade a časti Spojených štátov a v budúcom roku vo zvyšku sveta.
Dočasný plán počíta s rozmiestnením asi 12-tisíc družíc. SpaceX ale uvažuje o neskoršom rozšírení siete na celkom 42 000 satelitov.
To sa nepozdáva astronómom, ktorí sa obávajú, že potenciálne vzniknuté "kozmické smeti" budú značne narušovať ich vedecké pozorovania oblohy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies