Nobelovu cenu za chémiu získali po prvýkrát v histórii dve ženy

NETKY.SK • 7 Október 2020, 17:06 • 2 min
Nobelovu cenu za chémiu získali po prvýkrát v histórii dve ženy

ŠTOKHOLM - Nobelovu cenu za chémiu v stredu vyhrali prvýkrát v dejinách švédskej Kráľovskej akadémie vied dve ženy, a to za vývoj metódy CRISPR-Cas9, ktorá umožňuje vedcom upraviť DNA ľubovoľného organizmu.

slovakia

left justify in out

Vyjadrenia oboch víťaziek 

Francúzska biochemička Emmanuelle Charpentierová, ktorá si cenu rozdelí s americkou biochemičkou Jennifer Doudnovou, dúfa, že ich víťazstvo je "pozitívnym odkazom najmä pre mladé dievčatá, ktoré sa chcú venovať vede", a dodala, že nezáujem mladých ľudí pracovať vo vedeckej oblasti je "hlboko znepokojujúci."

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Opoyi (@opoyiteam),

 

"Veľmi dúfam, že táto technológia pomôže odhaliť nové záhady v biológii, a že bude použitá v prospech ľudstva," povedala Doudnová.

 

Nový boj proti vírusom 

Laureátky vyvinuli metódu CRISPR-Cas9 na základe imunitného systému baktérií, ktoré tiež môžu byť nakazené vírusmi. Ak baktéria infekciu prežije, časť virálnej DNA zostane v jej špecifických častiach zvaných CRISPR. Z tejto časti virálnej DNA potom baktéria vytvorí zodpovedajúce vlákno crRNA, ktoré v kombinácii s molekulou tracrRNA a dvoma proteínmi vrátane Cas9 vytvoria tzv. "biologické nožnice".

 

img

 

Tieto nožnice sa dokážu vďaka vláknu crRNA - ktoré je založené na virálnej DNA - zamerať na špecifickú časť sekvencie DNA vírusu, rozstrihnúť ju, a tak vírus zneškodniť.

 

Zmena DNA 

Vedkyne zistili, že v tomto mechanizme dokážu nahradiť vlákno crRNA vírusu ľubovoľným crRNA z hocijakého organizmu, a tak veľmi presne upraviť akúkoľvek sekvenciu DNA.

 

"S pomocou tejto technológie môžu vedci s mimoriadne vysokou presnosťou meniť DNA zvierat, rastlín a mikroorganizmov. Táto technológia mala revolučný vplyv na biológiu, prispieva k novým terapiám na rakovinu a môže viesť aj k vyliečeniu dedičných chorôb," uviedla štokholmská Kráľovská akadémia vied.

 

img

 

Vo štvrtok oznámia držiteľov ceny za literatúru, v piatok za mier a v pondelok ceny za ekonómiu.

 

Tohtoroční laureáti si ceny v Štokholme na tradičnom slávnostnom odovzdávaní 10. decembra osobne neprevezmú. Dostanú ich vo svojich domovských krajinách prostredníctvom ambasád alebo príslušných univerzít.

 

Zrušený program 

Nobelova nadácia, ktorá odovzdávanie Nobelových cien organizuje, v septembri oznámila, že tradičná slávnostná ceremónia udeľovania cien sa tento rok z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 neuskutoční. Podujatie v štokholmskej koncertnej sále nahradí televízny prenos z radnice švédskej metropoly.

 

img

 

Na základe poslednej vôle a z finančných prostriedkov významného švédskeho priemyselníka a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833-96) je od roku 1901 každoročne udeľovaná prestížna Nobelova cena za významný objav, čin alebo dielo. Táto pocta umelcom vedcom, ekonómom a mierotvorcom je všeobecne považovaná za najhodnotnejšie ocenenie na svete.

 

 

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies