PETROPAVLOVSK-KAMČATSKIJ - Mŕtve telá ježoviek, hviezdoviek a ďalších obyvateľov oceánu boli vyhodené na breh v Avačskom zálive na Kamčatke, uviedli ekológovia. Predtým sa uvádzalo, že do Tichého oceánu pri pobreží ruského Ďalekého východu sa dostali neznáme chemikálie.
Odborníci z ruskej pobočky Greenpeace našli mŕtve morské živočíchy na centrálnom nábreží mesta Petropavlovsk-Kamčatskij. Na pláž boli odhodené telá ježoviek, hviezdoviek, krabov a rýb.
Vedci sa domnievajú, že ide o následky toxického znečistenia, ktoré sa dnes pozoruje pri pobreží ruského polostrova Kamčatka.
Dead animals that we found in Kamchatka will be sent for examination.
— Greenpeace Russia (@greenpeaceru) October 7, 2020
According to experts, we should send dead animals for analysis, since harmful substances should remain in their bodies. The water in the ocean renews quickly, so it is unlikely that we can find anything in it. pic.twitter.com/f7vMeoxi6L
Dlhodobé následky pre prírodu
Pred dvoma dňami, 6. októbra, sa vedci ponorili do vôd Avačskeho zálivu, ktorý najviac trpel znečistením. Podľa nich v zátoke zahynulo asi 95 percent organizmov a morských živočíchov, ktoré žijú na morskom dne (bentos).
"Pri potápaní sme zistili, že v hĺbkach od 10 do 15 metrov dochádza k masívnej smrti bentosu - 95% je mŕtvych. Niektoré veľké ryby, krevety a kraby prežili, ale vo veľmi malom počte," uviedol vedec Ivan Usatov.
Vedci tvrdia, že v budúcnosti sa rozsah katastrofy zvýši. Druhy zvierat, ktoré sa živia bentosom, uhynú, pretože bola zničená ich potravinová základňa.
Toxická škvrna
Toxický odpad, ktorý unikol pri Kamčatke do mora, utvoril pohyblivú škvrnu, ktorá sa tiahne približne 40 kilometrov pozdĺž tichomorského pobrežia, uviedla Ďalekovýchodná federálna univerzita.
Škvrna dosahuje na niektorých miestach šírku 100-300 metrov, je zelenej farby a južne od ruského pobrežia vytvára na morskom povrchu nezvyčajnú penu. Podľa názoru tamojších analytikov by mohlo ísť o toxický raketový odpad z neďalekej vojenskej základne.
Podľa Ministerstva prírody Ruska analýzy vzoriek vody odobratých na pláži Chalaktyr a v Avačinskom zálive zistili, že obsah fosfátových iónov bol prekročený takmer 11-krát, železa 7-krát a fenolu 3-krát.
Koncom septembra začali miestni obyvatelia na plážach Kamčatky nachádzať mŕtve morské živočíchy. Surferi sa tiež sťažovali na zmenu farby a zápachu vщвн, ako aj na rozmazané videnie, nevoľnosť, horúčku a ďalšie zdravotné problémy po plávaní.
Guvernér Kamčatky Vladimir Solodov uviedol, že najviditeľnejším zdrojom znečistenia je Kozelská skládka toxických chemikálií. Od sovietskych čias tam boli pochované pesticídy a najmenej 20 ton arzénu.
Ruský vyšetrovací výbor Sledkom začal 7. októbra vyšetrovanie vo veci porušovania pravidiel pre zaobchádzanie s nebezpečnými látkami a znečisťovania morského prostredia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies