BRATISLAVA - Situácia ohľadne pandémie nového koronavírusu nie je na Slovensku podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) vôbec stabilizovaná. Očakáva, že počty infikovaných budú dramaticky rásť a počas budúceho týždňa sa prekoná hranica 1500 nových prípadov za deň. Avizoval to na piatkovom brífingu k zhodnoteniu epidemiologickej situácie.
Zhoršuje sa to
"Slovensko sa v tomto období s pandémiou borí nie úplne dobre," skonštatoval. Poukázal na to, že počty infikovaných rastú v SR rýchlejšie ako v Maďarsku a Rakúsku. Česko má podľa jeho slov najhoršiu situáciu v celej Európe, zhoršuje sa aj situácia v Poľsku. Reprodukčné číslo sa na Slovensku zvýšilo na 1,43. Priemer infikovaných na deň je 756 ľudí, pred týždňom to bolo 510.
Počet hospitalizovaných stúpol zo 191 na 324 pacientov. Najviac pacientov majú nemocnice v Žilinskom, Trenčianskom a Košickom kraji. Zvýšil sa aj počet prípadov v najrizikovejšej skupine nad 65 rokov. V tejto vekovej skupine sa k 7. októbru evidovalo 879 nakazených. Najviac ich je naďalej v Prešovskom kraji.
Slovensko má za sebou aj rekordy v testovaní na ochorenie COVID-19. Denný priemer stúpol na 7646 testov. V takzvanej červenej fáze je aktuálne 62 okresov. V takzvanej oranžovej fáze je 11 okresov, 6 je zaradených v zelenej zóne.
Opatrenia
Minister zdravotníctva opätovne vyzval na dodržiavanie opatrení. Pripomenul potrebu dodržiavania odstupov, nosenia rúšok a umývania rúk. Je presvedčený, že keby opatrenia ľudia dodržiavali, nárast počtu nakazených by sa podarilo zastaviť. "Ak vôľa ľudí nebude, tak trend, ktorý vôbec nie je radostný, bude pokračovať," upozornil. Za veľmi rizikové považuje rodinné oslavy či svadby.
Cestovanie do Poľska zatiaľ povolené
Napriek vážnej epidemiologickej situácii na Orave, či v niektorých ďalších regiónoch severného Slovenska, sa nebudú uzatvárať spoločné hranice s Poľskom. Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.
"Zástupcovia z viacerých rezortov z Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska sa budú v pravidelných intervaloch stretávať virtuálne, prostredníctvom online nástrojov a zdieľať know-how o aktuálnom epidemiologickom vývoji či efektívnosti zavádzaných opatrení," priblížil Klus s tým, že aj vďaka takémuto zdieľaniu skúseností by mohli byť spoločné hranice otvorené čo najdlhšie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies