Štandardná vlhkosť vzduchu v byte sa má pohybovať medzi 50 až 60%. Vysokú vlhkosť spôsobuje prienik vody zvonku alebo z porúch inštalácie.
Ovplyvňujú ju tiež bežné činnosti v domácnosti, ako sú varenie alebo sprchovanie. Pri nich sa kondenzujú pary na oknách, čo spôsobuje rozdiel vnútornej a vonkajšej teploty.
Popri dodržiavaní zdravého životného štýlu stojí za to zamerať sa hlavne na kvalitu vzduchu, ktorý dýchame, pretože výrazne ovplyvňuje naše zdravie. Doma trávime dosť času a práve tu môžeme kvalitu vzduchu ovplyvniť.
Sústreďte sa predovšetkým na optimálnu vlhkosť vzduchu v byte aj v dome. Je totiž garantom spokojného bývania.
Ako sa prejavuje nežiaduca vlhkosť
Orosené okná nespôsobuje len para z varenia alebo sprchovania. Príčinou môže byť ich zlé usadenie a izolácia. S kondenzáciou súvisia aj plesne okolo dverí a okien, ktoré poškodzujú materiál a pôsobia nevábne.
Voda v pivnici alebo na pôde spôsobuje vlhkosť v týchto nevetraných častiach domu. Presakovanie vody zo strechy alebo zo steny súvisí s chýbajúcou, nedostatočnou alebo porušenou izoláciou, ktorá neodolá dažďu a snehu.
Plesne predstavujú zdravotné riziko. Niektoré plesne sú karcinogénne a prispievajú tiež k vzniku alergií. Najohrozenejšou skupinou sú deti.
Vlhké múry, kedy sa na stenách tvoria mapy a pleseň - hrozí poškodenie nábytku a podláh. Pri vyššej vlhkosti vzduchu je nutné viac vetrať. S tým súvisia úniky tepla a vyššie náklady.
Zatuchnutý vzduch nemizne ani pri pravidelnom vetraní. Necítite sa komfortne, zle sa vám dýcha, vzduch je ako v práčovni, zle schne bielizeň aj vytrenie podlahy. To spôsobuje vysoká vlhkosť.
Stopy na omietke, drobenie a korózie spôsobuje vonkajšie voda, ktorá sa dostáva do stien domu, a dochádza k odpadávaniu omietky. S tým sú spojené aj vysoké platby za vykurovanie. Pri vysokej vlhkosti múrov či korózii dochádza k porušeniu statiky a znehodnotenie domu.
Rady, ktoré fungujú
1. Zavolajte odborníka, aby zistil príčinu vlhkosti, neviete ako si s ňou rady! Vetrajte, v zime intenzívne a krátko niekoľkokrát denne, v lete otvorte ventiláciu pokojne na celý čas.
2. Používajte vhodnú klimatizáciu, znižujúcu vzdušnú vlhkosť a ventilátory v kúpeľni i na toalete. Na vlhké múry aplikujte biologické prípravky na potláčanie nežiadúcich plesní.
3. Nesušte v byte bielizeň, nenechávajte vodu v nádobách, počítajte s tým, že z akvária sa odparuje voda.
4. Pozor na kvety, ktoré tiež zvyšujú vlhkosť vzduchu v byte.
5. Zatvárajte dvere kúpeľne pri sprchovaní.
6. Používajte odsávač pár pri varení. Kúrte, aby ste znížili povrchovú teplotu stien.
7. Kúpte si niektorý z mechanických pohlcovačov vlhkosti vzduchu, ktoré vlhkosť z miestnosti absorbujú.
8. Kúpte si účinný elektrický odvlhčovač, ktorý zbaví miestnosť prebytočnej vlhkosti.
9. Nestavajte nábytok až k stene, nechajte miesto pre cirkuláciu vzduchu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies