Hudobné skladby, ktoré doslova nie sú z tohto sveta, vytvoril americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), keď s pomocou techniky zvanej sonifikácia premenil údaje z troch vesmírnych teleskopov na zvuk. Informoval o tom spravodajský server Daily Mail.
K vzniku vesmírnych skladieb poslúžili údaje o röntgenovom, viditeľnom a infračervenom svetle, ktoré vo vzdialených oblastiach Mliečnej dráhy zachytili tri teleskopy NASA - Chandra, Hubblov vesmírny teleskop a Spitzerov vesmírny teleskop.
Prevodom digitálnych jednotiek a núl NASA prebudila k akustickému životu napríklad Galaktické jadro (rotujúci stred Mliečnej dráhy), ktoré znie upokojujúcimi, cinkavými zvukmi.
Dramatickejšie audio-kúsky predstavujú napríklad zvyšky supernovy Cassiopeia A alebo Piliere stvorenia - tri útvary z hustého plynu a prachu, ktoré ležia na juhovýchodnom okraji Orlej hmloviny.
Snímky zo zaznamenaných zdrojov svetla sa v procese sonifikácie prevádzajú zľava doprava a zvuk predstavuje umiestnenie a jas svetelných zdrojov.
Napríklad svetlo objektov umiestnených v hornej časti snímky sa premení na vyššie tóny, zatiaľ čo intenzita svetla určuje ich hlasitosť.
Užívatelia môžu počúvať dáta prevedené na tóny buď ako "sólo" z každého z troch teleskopov, alebo spoločne ako koncert, kde každý z nich preberá úlohu jedného hudobného nástroja. Stiahnuť si ich môžu z internetových stránok Röntgenového observatória Chandra.
Každá snímka odhaľuje iný jav, ktorý sa odohral v oblasti vesmíru vzdialeného asi 26-tisíc svetelných rokov od Zeme.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies