Koronavírus, ktorý decimuje populácie ošípaných, bol až donedávna považovaný za človeku bezpečný. Nová štúdia amerického laboratória však ukázala, že vírus sa dokáže ľahko množiť v ľudských bunkách, a má teda potenciál preniesť sa na človeka.
Neznamená to však, že sa tak naozaj stane, navyše podľa prvých testov na tento koronavírus veľmi dobre zaberá experimentálny liek remdesivir.
Vírus SADS-CoV (Swine Acute diarrhea Syndrome Coronavirus) je známy od roku 2017, kedy v čínskom Kuang-tungu spôsobil smrť viac ako 24-tisíc ošípaných. Spôsobuje akútne ťažké hnačky a je nebezpečný najmä pre prasiatka. Úmrtnosť u mláďat mladších ako päť dní je okolo 90 percent.
Doteraz sa predpokladalo, že - rovnako ako mnoho iných koronavírusov - nie je SADS-CoV ľuďom nebezpečný. Výskumníci z laboratória Baric Lab v Severnej Karolíne ale teraz zistili, že vírus sa dokáže replikovať v ľudských bunkách.
SADS-CoV, a highly pathogenic virus in pigs, may have a broad host range with potential human susceptibility to infection, a study finds. In PNAS: https://t.co/DeODSwzVfo pic.twitter.com/cVcq5mUhJ7
— PNASNews (@PNASNews) October 13, 2020
V rozsiahlom teste použili rad buniek cicavcov vrátane ľudských z dýchacieho a zažívacieho ústrojenstva. V prípade tých ľudských zistili, že vírus sa lepšie replikuje v zažívacom ústrojenstve než v pľúcach.
Ďalšie zistenia navyše naznačujú, že proti tomuto koronavírusu človek nedisponuje takzvanou skríženou kolektívnou imunitou. To je jav, kedy si populácia vytvorí protilátky voči konkrétnemu vírusu, ktoré ale fungujú aj voči iným vírusom. Práve to človeka do istej miery chráni proti rade zvieracích vírusov, ktoré by sa na neho za iných okolností mohli preniesť.
V prípade SADS-CoV je takmer nemožné odhadnúť, či sa na človeka prenesie, výskum vedcov z Baric Laboratory však ukázal, že tu minimálne riziko hrozí - kvôli schopnosti vírusu množiť sa v ľudských bunkách aj kvôli veľkému rozsahu možných hostiteľov.
New virus discovered in China : SADS-CoV. Different strain of coronavirus that makes pigs vomit 'can spread to humans' https://t.co/b7APwqoVIQ "It attacks the gastrointestinal tract rather than the respiratory system, causing uncontrollable diarrhea" 😱
— Khalid 💭 (@khalids) October 16, 2020
"SADS-CoV je odvodený od netopierieho koronavírusu HKU2, čo je heterogénna skupina vírusov rozšírená po celom svete," uviedla autorka štúdie Caitlin Edwardsová.
V súčasnosti predstavuje vírus SADS-CoV nebezpečenstvo najmä pre populácie ošípaných. Väčšie rozšírenie tohto vírusu by mohlo byť citeľnou ranou pre všetkých chovateľov.
Vedci z Baric lab teraz v spolupráci so spoločnosťou Gilead Sciences testujú účinnosť experimentálneho lieku remdesivir proti tomuto prasačiemu koronavírusu. A podľa prvých správ sa zdá, že zaberá dobre. Budú však potrebné ďalšie testy na zvieratách.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies