Brusel - Svetový deň potravín považuje Európska komisia (EK) sa príležitosť opäť zdôrazniť svoju ochotu splniť svoj sľub. Týka sa boja proti hladu v rámci celého sveta.
Veľké výzvy
"Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili tomu, aby ľudia zomierali od hladu a aby deti trpeli celoživotnými následkami podvýživy. Čelíme vážnym výzvam, ktoré si vyžadujú globálne úsilie," povedali vo eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič spoločne s eurokomisárkou pre medzinárodné partnerstvá Juttou Urpilainenovou.
Upozornenie
Dvihli aj varovný prst, na fakt, že naďalej vo svete trvá potravinová neistota. Dokonca sa vplyvom rôznych vojen a iných konfliktov zvyšuje. Z nepriaznivej situácii v tomto smere negatívne prispieva aj súčasná pandémia.
Snaha
Za ostatných šesť rokov EÚ vydala 12,8 miliárd eur na podporu potravinovej a výživovej bezpečnosti, ale aj udržateľného poľnohospodárstva. Peniaze putovali do viac ako 80 štátov.
Zbytočná spotreba
Pravdou je aj fakt, že veľké množstvo potravín sa v rámci EÚ vyhodí, keďže napríklad legislatíva často neumožňuje tovar po oficiálnom dátume spotreby darovať, hoci mnohé aj potravinové výrobky sú koncipované tak, že sú vhodné na konzumáciu aj po dátume spotreby.
Bohatší
Najmä však obyvatelia bohatších krajín, ku ktorým patria aj štáty Európskeho spoločenstva, plytvajú jedlom ako koneční spotrebitelia, to znamená, že si kúpia viacej potravín, než sú schopní sami spotrebovať.
Aj zbytočná energia
Potraviny tak nielen zaťažujú životné prostredie minutím energií na zbytočnú výrobu, ale stávajú sa aj odpadom. V snahe znížiť hlad vo svete je preto potrebné každá pomocná ruka, totiž aj zníženie vlastnej spotreby môže výrazne pomôcť.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies