BRATISLAVA - Situácia na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom je vážna. Krajina má každý deň rekordné prírastky počtu infikovaných, hospitalizovaných a pacientov v kritickom stave a ide českou cestou.
V piatok o tom informoval minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO). "Situácia bude zlá. To sa zo dňa na deň zastaviť nedá," uviedoll Krajčí. Ten zároveň verí, že prísne epidemiologické opatrenia sa prejavia v čase. Slovensko začína mať výrazne červenšie regióny na severe a juhu.
Nasledujeme český scenár?
Situácia sa o čosi zhoršila aj v susednom Maďarsku. Najhoršia však ostáva v Česku. počet prípadov neustále narastá aj v Poľsku, najmä v prihraničných oblastiach.
Priebeh počtu infikovaných je podľa šéfa rezortu zdravotníctva na Slovensku takmer rovnaký ako v Česku. Poukázal na to, že čím je nižšia mobilita občanov, tým je nižšia šanca šírenia sa nákazy.
Reprodukčné číslo sa na Slovensku sa pohybuje od 1,3 až 1,5. Denný priemer nakazených na nový koronavírus je 1341 ľudí, pred týždňom to bolo 756. Počet hospitalizovaných stúpol z 324 na 464 pacientov.
Mohlo by vás zaujímať: Koronakríza zatvára reštaurácie. Väčšina Slovákov sa vyslovila, že by im klesla kvalita života, ak sa zavrie ich obľúbená
V krajine evidujeme nárast počtu hospitalizovaných
Najviac hospitalizovaných pacientov pribudlo v nemocniciach v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji. Zvýšil sa aj počet prípadov v najrizikovejšej skupine nad 65 rokov. Aktuálne je nakazených 683 zdravotníkov.
Laboratória otestovali rekordne veľa ľudí
Slovensko má za sebou aj rekordy v testovaní na ochorenie COVID-19. Denný priemer stúpol na 9 411 testov. V tzv. červenej fáze je aktuálne 72 okresov.
V oranžovej fáze je sedem okresov. Zelené okresy Slovensko aktuálne nemá. Situácia sa v priebehu tohto týždňa natoľko zhoršila, že Krajčí nechal okrem 11 reprofilizovaných nemocníc pripraviť na nápor infikovaných pacientov ďalších 59 kliník.
Prečítajte si viac: Nový koronavírusový test má výsledok do piatich minút
Nemocnice rušia plánované operácie
Pozastavenie plánovaných operácii ohlásil vo Fakultnej nemocnici Trenčín, v Nemocnici Poprad, Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach a vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Lučenec. "Podľa mojich informácií Košice a Trebišov už obnovili plánovanú zdravotnú starostlivosť," doplnil.
Obmedzenie v poskytovaní plánovanej zdravotnej starostlivosti hlásia z Fakultnej nemocnici Trnava, z Univerzitnej nemocnici Martin, Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená, v nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši a v Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove.
Situácia sa vymkla kontrole
Krajčí informoval, že v súčasnosti vedia vďaka testom zachytiť iba asi 20 percent bezpríznakových ľudí. Priznal, že túto situáciu nemajú pod kontrolou a že im práve skupina asymptomatických ľudí uniká.
Nechcel komentovať, či sa plánuje plošné testovanie obyvateľstva. Krajčí pripustil, že sa diskutuje aj o možnom lockdowne.
Hlavný hygienik SR Ján Mikas doplnil, že na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva pomohli aj viacerí študenti. Zaškolení na boj proti pandémii boli aj vojaci.
Minister zdravotníctva opätovne vyzval na dodržiavanie opatrení. Pripomenul potrebu dodržiavania odstupov, nosenia rúšok a umývania si rúk. Je presvedčený, že keby opatrenia ľudia dodržiavali, nárast počtu nakazených by sa podarilo zastaviť.
Prečítajte si viac: Komu bude vakcína poskytnutá prednostne? Eurokomisári predstavili stratégiu očkovania na COVID-19
Za štvrtok pribudlo viac ako 2-tisíc nakazených
Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo štvrtok zaznamenali 2 075 potvrdených prípadov COVID-19 zo 14 010 laboratórnych vyšetrení.
Najpočetnejší výskyt infikovaných hlásia z Bardejova, Bratislavy, Čadce, Košíc, Liptovského Mikuláša, Prešova, Popradu, Prievidze, Trnavy, Trenčína a Žiliny.
Ochranné pomôcky pred koronavírusom si môžete objednávať na shop.netky.sk. Na sklade sú dezinfekčné gély, ale aj ochranné rúška - jednorázové i textilné
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies