BRATISLAVA - Je dôležité urobiť všetko preto, aby bol chod justície a právnických profesií zachovaný a súčasne, aby sme ochránili zdravie a životy ľudí.
Aj o tom bola online diskusia ministrov a štátnych tajomníkov z viac ako 20 krajín z celého sveta v rámci podujatia The Global Dialogue of Justice Leaders, na ktorej sa zúčastnil štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Michal Novotný. Podujatie organizovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) spolu s kanadskou vládou, OGP a Pathfinders´Task Force on Justice.
Štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Michal Novotný zdôraznil, že opatrenia a možnosti, ktoré poskytuje vyhlásenie núdzového či vojnového stavu, by nemali byť nadužívané, či dokonca zneužívané.
"Je pravda, že všetky krajiny čelíme tomu, že sme boli nútení prijímať aj opatrenia, ktoré zasahujú do našich práv a slobôd. Takto prijímané opatrenia však musia spĺňať test proporcionality a nevyhnutnosti, osobitne ak zasahujú do základných práv a slobôd. V tomto kontexte by som chcel vyzdvihnúť rolu Ústavného súdu, ktorý dohliada na ústavnosť prijatých opatrení a môže nám nastaviť zrkadlo," uviedol štátny tajomník M. Novotný.
Ministri a štátni tajomníci z viac ako 20 krajín z celého sveta hovorili o svojich skúsenostiach s tým, ako zabezpečiť efektívnu a férovú odpoveď na pandémiu v kontexte dodržiavania zásad právneho štátu, dodržiavania základných práv a slobôd obyvateľov a skúsenostiach s tým, ako počas pandémie zabezpečiť prístup ľudí k včasnej spravodlivosti.
Práve prístup k spravodlivosti bol označený za jeden z pilierov posilňovania demokracie a právneho štátu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies