Na tejto výbornej správe pracujú vedci z Ústavu stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied (SAV).
Informuje o tom správa na stránke sav.sk s tým, že vedci testujú „nové mnohozložkové cementové zmesi s využitím domácich prírodných zdrojov a vedľajších produktov iných priemyselných výrob, resp. odpadov“. Vďaka tomu tak vzniknú nové druhy betónov, ktoré majú mimoriadne dobré vlastnosti. Ich použitie bude možné v priemysle, či bytovej výstavbe. Betóny odolajú aj extrémnym podmienkam.
„Príkladom materiálov, ktoré vyvíjame, sú cementové kompozity použiteľné v geotermálnych alebo ropných vrtoch. Vzorky pri našich skúškach vystavujeme teplotám okolo 220 °C za spolupôsobenia tlaku vodnej pary,“ povedal prof. Martin Palou, ktorý vedie Oddelenie stavebných hmôt a konštrukcií ÚSTARCH SAV.
Ako sa dodáva v správe od Kataríny Gálikovej, prof. Palou chce, aby vznikli také betóny, „ktoré by boli vo zvýšenej miere schopné vo svojej štruktúre zachytávať emisie CO₂, čím by sa výrazne prispelo k znižovaniu globálneho otepľovania“.
Tento výskumný tím spolupracuje aj v rámci medzinárodného projektu vývoja a optimalizácie zloženia ťažkých betónov. Tie sú tak pevné, že na ne nemá vplyv ani ionizujúce žiarenie atómových elektrární.
„Okrem toho sa vedeckí pracovníci z ÚSTARCH SAV zaoberajú aj vývojom tzv. samozhutniteľných vysokohodnotných ťažkých betónov, ktorých pevnosť v tlaku presahuje 60 MPa,“ dodala Gáliková s tým, že takto chcú optimalizovať stavebný postup tak, aby sa betón dal aplikovať aj bez použitia vibrácií pomocou betónového ponorného vibračného zariadenia.
„Nami zvolené úpravy v zložení betónových zmesí zabraňujú separácii kameninovej zložky betónovej zmesi od cementovej matrice. Tým sa zabezpečí nielen požadovaná pevnosť, ale zároveň sa šetrí čas i elektrická energia,“ dodal Martin Palou. Fotografie nových betónov nájdete tu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies