BRATISLAVA – So zabezpečovaním dôkazov o týraní zvierat bude mimovládnej organizácii Zvierací ombudsman pomáhať Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Zvierací ombudsman to napísal v príspevku na sociálnej sieti. Mimovládka považuje dokazovanie za jeden z kľúčových prvkov pri vyšetrovaní týrania zvierat. Od spolupráce s univerzitou očakáva poskytovanie expertných stanovísk v jednotlivých prípadoch, ktoré budú poskytovať lepšie dôkazy pre potreby vyšetrovania.
"Posledné obdobie intenzívne pracujeme na kľúčových reformách, ktoré veríme budú prelomovým míľnikom v efektívnej ochrane zvierat pred týraním. Takéto veci sa občas rodia pomaly, ich súčasťou sú rozsiahle vyjednávania a spolupráca," napísala mimovládka v statuse.
"Nakoľko kľúčovým prvkom pri riešení prípadov týrania zvierat je dokazovanie, na ktoré je vo väčšine situácií potrebné využiť skúsenosti odborníkov, našou snahou bolo zlepšiť legislatívu a nastavenie tak, aby sme na Slovensku tieto prípady dokázali efektívnejšie vyšetrovať a trestne stíhať páchateľov," doplnil zvierací ombudsman.
Mohlo by vás zaujímať: Policajti už vyšetrujú prípad brutálne utýraných psov v osade
Zákaz psích zápasov
Zmena prichádza s novelou zákona o týraní zvierat, ktorá vstúpila do platnosti 1. novembra. Zmena v zákone upravuje vyšetrovanie týrania zvierat, ktoré už budú riešiť iba špecializovaní vyšetrovatelia školení na problematiku týrania zvierat.
Zakázané budú aj psie zápasy. Doterajšia právna úprava totiž nepovažovala poštvanie zvieraťa proti inému zvieraťu za trestný čin. Zápasy tak nebolo možné trestnoprávne stíhať.
Prečítajte si tiež: Novelu o prísnejších trestoch za týranie zvierat podpísala aj prezidentka Čaputová
Reforma v oblasti týrania zvierat
Zvierací ombudsman dodáva, že pripravená je už aj ďalšia reforma v oblasti týrania zvierat. Tá má od 1. januára 2021 zaviesť zákaz chovu zvierat tým ľudom, ktorí nemajú na chov zvierat podmienky a zvieratá sú u nich týrané či zanedbávané.
Reforma má zároveň priniesť aj zriadenie regionálnych zásahových jednotiek, ktoré budú schopné okamžitého zásahu kdekoľvek na Slovensku. Na miesto prípadu budú následne privolaní vyškolení špecialisti na problematiku ochrany prírody a ochrany zvierat pred týraním. Obsah reformy plánuje organizácia predstaviť v najbližších týždňoch.
Súvisiaci článok: Policajný zbor reaguje na ohavné prípady týrania zvierat. Rezortu vnútra posunulo vlastnú novelu zákona
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies