MOSKVA - Účinnosť ruskej vakcíny podľa výsledkov výskumu dosiahla 92%. Ruský fond priamych investícií (RDIF) zverejnil priebežné výsledky tretej fázy pokusov s vakcínou proti koronavírusu Sputnik V.
„Účinnosť vakcíny Sputnik V. bola 92% (vypočítané na základe distribúcie 20 potvrdených prípadov identifikovaných v skupine s placebom a v skupine, ktorá dostala vakcínu)," informovali na twitterovom účte farmaceutická spoločnosť.
Štúdiu čoskoro zverejnia v medicínskom časopise
Viac ako 20 tisíc dobrovoľníkov už dostalo prvú dávku lieku a viac ako 16 tisíc dostalo prvú a druhú dávku. Celkovo sa na výskume po registrácii podieľa 40 tisíc ľudí.
RDIF zdôraznil, že u osôb očkovaných Sputnikom V neboli zistené žiadne nežiaduce reakcie, pričom boli spozorované iba krátkodobé vedľajšie účinky. Sťúdia bude čoskoro zverejnená aj s prredbežnými výsledkami v jednom z popredných medzinárodných lekárskych časopisov.
„Na konci tretej fázy klinických pokusov s vakcínou Sputnik V, výskumné stredisko pomenované po N.F. Gamaleyi (NICEM) poskytne prístup k úplnej správe o klinických skúškach,“ píše sa v správe.
Mohlo by vás zaujímať: Vakcína od Pfizer dosiahla až 90% účinnosť, vráti sa už na jar všetko do normálu?
Čoskoro začnú s masovým očkovaním
Ako poznamenal vedúci ministerstva zdravotníctva Michail Murashko, výsledky testov ukázali, že Sputnik V je účinným nástrojom v boji proti šíreniu koronavírusovej infekcie. To podľa ministra umožňuje začať masové očkovanie proti COVID-19 v Rusku.
Začiatkom augusta zaregistrovalo ministerstvo zdravotníctva prvú vakcínu na svete na prevenciu COVID-19 vyvinutú špecialistami z centra Gamaleya s podporou ruského fondu priamych investícií (RDIF). Bola pomenovaná Sputnik V.
Vakcína prešla už dvoma fázami výskumu
V lete liek úspešne prešiel dvoma fázami výskumu na dobrovoľníkoch vo veku od 18 do 60 rokov, u ktorých sa v dôsledku toho vyvinula imunitná odpoveď a protilátky proti SARS-CoV-2.
Šéf fondu Kirill Dmitriev uviedol, že inštitúcia dostala žiadosti z viac ako 20 krajín na nákup miliardy dávok vakcíny Sputnik V. Rusko sa dohodlo na výrobe vakcíny v piatich krajinách a dostupné kapacity umožňujú vyrábať až 500 miliónov dávok ročne.
Fáza testovania po registrácii vakcíny sa začala v septembri. Okrem Ruska sa výskum uskutočňuje v SAE, Venezuele a Bielorusku. Testované osoby zostávajú pod lekárskym dohľadom 90 dní po injekcii.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies