BRUSEL - Európska komisia (EK) v stredu schválila štvrtú zmluvu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech-Pfizer, ktorou sa zabezpečuje prvý nákup 200 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu v mene všetkých členských štátov EÚ.
Zmluvou tiež zabezpečí možnosť požadovať ďalších 100 miliónov dávok, ktoré sa majú dodať, keď sa preukáže bezpečnosť a účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Rozhodnutie je na členských štátoch
Členské štáty sa budú môcť rozhodnúť vakcínu darovať krajinám s nižšími a strednými príjmami alebo ju distribuovať do ďalších európskych krajín.
"Dnešná zmluva s alianciou BioNTech-Pfizer rozširuje široké portfólio vakcín, ktoré sa budú vyrábať v Európe, vrátane už podpísaných zmlúv so spoločnosťami AstraZeneca, Sanofi-GSK a Janssen Pharmaceutica NV a ukončených prípravných rozhovorov so spoločnosťami CureVac a Moderna," uviedla EK.
Toto diverzifikované portfólio vakcín podľa nej zabezpečí, že Európa bude dobre pripravená na očkovanie, keď sa preukáže, že vakcíny sú bezpečné a účinné.
Mohlo by vás zaujímať: Bude očkovanie proti COVID-19 na Slovensku povinné a bude sa za vakcíny platiť?
Vakcína bude pre všetkých
"EK sa rozhodla podporiť vakcínu firiem BioNTech-Pfizer na základe riadneho vedeckého posúdenia, použitej technológie, skúseností spoločností s vývojom vakcín a ich výrobnej kapacity schopnej zaistiť dodávky pre celú EÚ," informovala eurokomisia.
EK financuje časť počiatočných nákladov výrobcov vakcín formou dohôd o predbežnom nákupe a za to získava právo na nákup stanoveného počtu dávok v konkrétnom časovom rámci.
Poskytnuté finančné prostriedky sa považujú za preddavok za vakcíny, ktoré členské štáty nakúpia. Európska komisia sa zaviazala, že zabezpečí, aby vakcínu dostali všetci, ktorí ju potrebujú, a to nielen doma, ale kdekoľvek na svete.
Aktuálne správy naznačujú, že táto vakcína proti novému koronavírusu bude dostupná už o pár týždňov. Na jej vývoji spolupracujú farmaceutické firmy Pfizer a BioNTech. Odborníci na základe štúdie sľubujú až 90-percentnú účinnosť. Spoločnost Pfizer očakáva, že do konca novembra by vakcínu mohol schváliť americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA).
Predpokladá sa, že do konca tohto roka by mohla dodať 50 miliónov dávok a do konca budúceho roku až 1,3 miliardy dávok.
Prečítajte si tiež: Vakcína od Pfizer dosiahla až 90% účinnosť, vráti sa už na jar všetko do normálu?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies