MOSKVA – Podľa analytikov spoločnosti Credit Suisse, jedného z najväčších švajčiarskych finančných konglomerátov, môže byť lyofilizovaná forma ruskej vakcíny Sputinik V výhodou pri dodávaní lieku na ťažko dostupné miesta.
Lyofilizovaná forma je suchý, mierne zmrazený prášok, ktorý počas prepravy nevyžaduje žiadne špeciálne skladovacie podmienky.
„To môže pomôcť prekonať výzvy, ktorým čelia iné vakcíny vyžadujúce skladovanie v chlade a chladenie pri preprave,“ uvádza sa v správe Credit Suisse, ktorú má k dispozícii agentúra RIA Novosti.
Analytici poznamenávajú, že údaje publikované v časopise Lancet naznačujú, že vakcína v lyofilizovanej forme (skladovaná pri dvoch až ôsmich stupňoch) je imunogénna v porovnaní so zmrazenou vakcínou, ktorá si vyžaduje skladovanie od mínus 18 do mínus 20 a jej výroba je náročnejšia.
„Z našej strany zdôrazňujeme, že objemy výroby počas pandémie budú mať tendenciu prikláňať sa viac k zmrazeným vakcínam, pretože výroba lyofilizovanej formy trvá dlhšie a vyžaduje viac zdrojov,“ uvádza sa v správe.
Autori analýzy navyše považujú za jednu z výhod Sputniku V, že pri jeho vývoji boli použité dva vektory ľudského adenovírusu. „To nám zjavne umožňuje prekonať problémy spojené s možnou prítomnosťou už existujúcej imunity voči týmto vektorom,“ predpokladajú.
Správa Credit Suisse bola vypracovaná na základe rokovaní o tretej fáze klinických pokusov s vakcínou medzi zástupcami Národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleya, Ruským priamym investičným fondom a tímom bankových analytikov.
K dnešnému dňu v Rusku existujú tri vakcíny proti koronavírusu: inštitútu Gamaleya Sputnik V, EpiVacCorona z Vedeckého centra Vector a tiež vakcína z centra Čumakova Ruskej akadémie vied, ktorá je v štádiu klinických skúšok.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies