Skrátenie pracovného týždňa z piatich dní na štyri je čoraz viac v kurze. Tento model najnovšie testuje britsko-holandská spoločnosť Unilever na Novom Zélande. Počas jedného roka tak budú sledovať produktivitu svojich zamestnancov, ktorým dožičia trojdňový víkend. Pracovníci si budú dokonca môcť aj vybrať, v ktoré dni budú pracovať.
Informovala o tom americká CNN. Firma, ktorá sa zaoberá distribúciou spotrebného tovaru otestuje na vzorke 81 pracovníkov ich pracovnú aktivitu počas štvordňového pracovného týždňa.
Zamerajú sa napríklad na to, či viac oddýchnutí zamestnanci zvládnu svoju prácu vykonať za kratší čas, prípadne budú viac motivovaní ju robiť lepšie. Zároveň im nesiahnu na mzdu a budú dostávať rovnakú výplatu ako doteraz.
Vedci vyhodnotia výsledky o rok
Tento pokus plánuje spoločnosť spustiť už tento mesiac po dobu jedného roka. Výsledky následne vyhodnotia vedci z univerzity v Sydney. Tí sa sústredia primárne na ich dosiahnuté výsledky a pracovné nasadenie.
Majitelia spoločnosti sa tiež nechali počuť, že v prípade ak pôjde všetko hladko a trojdňový víkend bude mať pozitívny dopad na firmu, rozšíria tento model aj do ostatných svojich prevádzok.
„Dúfame, že výsledkom skúšky bude, že naša firma ako prvá globálna spoločnosť na svete prijme takýto spôsob práce, ktorý poskytuje hmatateľné výhody pre zamestnancov i pre podnikanie,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Nick Bangs.
Zamestnanci sú efektívnejší
Unilever nie je prvou firmou na Novom Zélande, ktorá prijala zmenu v pracovnom čase. Bang informoval, že spoločnosť sa inšpirovala lokálnou spoločnosťou Perpetual Guardian, ktorá skrátenie pracovného času vyskúšala pred dvoma rokmi.
Po vyhodnotení výsledkov zaviedla 4-dňový pracovný týždeň už natrvalo. Skrátenie pracovného času víta aj novozvolená premiérka Jacinda Ardem, pretože sa to pozitívne neodzrkadľuje iba na spokojnosti pracujúcich, pomáha to dokonca aj samotnej ekonomike.
Ako ďalej uviedla, po prekonaní dvoch vĺn pandémie a v snahe naštartovať domáci turistický ruch, je toto tou správnou voľbou.
Vyšťavenie svojich zamestnancov je cesta do pekla
Na skrátený pracovný týždeň pritom už nabehli viaceré svetové giganty či veľké spoločnosti, ktoré tam svojim zamestnancom dopriali viac voľného času. Jednou z nich je napríklad aj pobočka Microsoftu v Japonsku, kde zamestnanci začínajú víkend už v piatok.
Toto nastavenie sa pritom odrazilo aj na tržbách prepočítaných na jedného zamestnanca. Tie vzrástli o neuveriteľných 40 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Pri dnešnom pracovnom tempe a narastajúcich počtoch vyhoretých zamestnancov sa tento model javí ako nájdenie tej správnej rovnováhy medzi prácou a voľným časom.
Chce to však ešte veľa času a progresívneho myslenia zo strany zamestnávateľov, aby pochopili, že toto je ich kľúč k zaručenému úspechu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies