MINSK - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko uviedol, že je vážne znepokojený nárastom vojenskej prítomnosti USA a NATO v blízkosti západných hraníc Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO).
„Vážne znepokojenie vyvoláva nárast vojenskej prítomnosti USA a NATO v blízkosti západných hraníc CSTO,“ uviedol Lukašenko počas online-samitu organizácie.
Bieloruský prezident vysvetlil, že v prvom rade sa hovorí o rozmiestnení ďalšieho amerického kontingentu v Poľsku a jeho plánoch na vytvorenie nových objektov vojenskej infraštruktúry.
„Jasne vidíme nárast systémových vojenských opatrení na území tejto krajiny a v pobaltských štátoch," prezradil Lukašenko.
Podľa jeho slov cieľom tejto vojenskej činnosti sú súčasne nielen národné záujmy Bieloruska. „V tejto súvislosti by sa mali brať do úvahy aj vyhlásenia NATO o vývoji novej strategickej koncepcie. Myslím si, že už je každému jasné, proti komu a proti čomu bude smerovať," doplnil bieloruský prezident.
Počas svojho prejavu osobitnú pozornosť upriamil na „doteraz bezprecedentné propagovanie a zavedenie všetkých druhov sankcií“. „Tieto medzinárodnoprávne opatrenia, ktoré by sa mali uplatňovať vo výnimočných prípadoch a iba na vyriešenie najdôležitejších otázok zaistenia mieru a bezpečnosti, sa stali bežnou praxou," zdôraznil bieloruský vodca.
Podľa neho aj pandémia koronavírusu COVID-19 nielenže skomplikovala problémy medzinárodnej spolupráce, ale tiež vyvolala prehĺbenie sociálnych konfliktov. Ako upresnil Lukašenko, hovoríme o bezprecedentných nepokojoch na celom svete.
Do Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) patria Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko a Tadžikistan.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies