ŽENEVA - Vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová vyjadrila poľutovanie nad zhoršujúcou sa situáciou v Bielorusku. V piatok vyhlásila, že bitie demonštrantov príslušníkmi bezpečnostných zložiek mohlo v niektorých prípadoch viesť k mučeniu.
Žiadne zlepšenie
Bacheletová pred Radou OSN pre ľudské práva uviedla, že od septembrových rozhovorov o Bielorusku nenastalo žiadne zlepšenie a v ostatných týždňoch sa situácia zhoršuje predovšetkým v otázkach práv na pokojné zhromažďovanie sa.
Zaobchádzanie mimo zákona
"Zdá sa, že tresty uložené protestujúcim sú čoraz prísnejšie," povedala Bacheletová a poukázala na "zbytočné alebo neprimerané použitie sily". Podľa nej existuje niekoľko svedectiev, že bezpečnostné zložky počas prepravy zadržaných na policajnú stanicu tieto osoby zbili a v niektorých prípadoch možno aj mučili.
"Som znepokojená početnými obvineniami z mučenia a iného krutého, neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania vo väzbe," dodala.
Bieloruské elity sa bránia
Bieloruský veľvyslanec pri OSN v Ženeve Jurij Ambrazevič uviedol, že "nie všetky protesty boli pokojné" a tvrdí, že polícia v štátoch západnej Európy používa silu omnoho častejšie. Zároveň podotkol, že protivládne demonštrácie požadujúce odstúpenie prezidenta Alexandra Lukašenka postupne slabnú.
Situácia po voľbách
Protesty sa v Bielorusku konajú od prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov vyhral Lukašenko s 80 % hlasov. Opozícia a niektorí volební pracovníci však tvrdia, že boli zmanipulované, a spoločne s tisíckami demonštrantov požadujú rezignáciu prezidenta. Lukašenko, ktorý odmieta rokovať s opozíciou, však naďalej trvá na tom, že sa funkcie nevzdá.
Súvisicia článok: Situácia v Bielorusku je kritická, Rusko je ochotné pomôcť
Od augustových volieb bieloruské úrady zatkli viac ako 17-tisíc ľudí. Tamojšia ľudskoprávna organizácia Viasna nedávno informovala, že bieloruské orgány zaznamenali najmenej 900 trestných činov v súvislosti so správaním sa demonštrantov.
Sankcie zo strany EÚ
Európska únia už uvalila na Lukašenka a niekoľko desiatok predstaviteľov bieloruského režimu sankcie v podobe zákazu vstupu do EÚ a zmrazenia ich majetku, a je pripravená uložiť ďalšie. Tie by sa mali týkať nielen jednotlivcov, ale aj inštitúcií, podnikateľov a firiem.
Mohlo by vás zaujímať: Bielorusko má problém, sankcie zo strany EÚ sa budú zrejme zvyšovať
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies