LONDÝN – Vo Veľkej Británii sa od utorka (8. decembra) začína s očkovaním proti ochoreniu COVID-19.
Na britských ostrovoch zahájili očkovanie vakcínou od americkej spoločnosti Pfizer a BioNTech. Ako uviedol britský minister zdravotníctva Matt Hancock, ide tak o „Deň V“.
Briti predbehli Európanov
„Dokázali sme prijať rozhodnutie vďaka nášmu liekovému úradu, čo je úrad svetovej triedy. Nemuseli sme sa podriadiť tempu Európanov, ktorí postupujú pomalejšie,“ povedal Hancock, pričom narážal na Európsku úniu (EÚ), ktorá zatiaľ žiadnu vakcínu neschválila.
Minister zároveň verejnosť uistil, že pri schvaľovaní vykonali britské úrady všetky bezpečnostné kontroly a nevyhnutné kroky na to, aby sa v krajine mohlo začať s vakcináciou. „Keďže už nie sme v EÚ, dokázali sme tak celý proces zrýchliť,“ poznamenal Hancock.
Prečítajte si tiež: Rusi začínajú s vakcináciou proti koronavírusu! V sobotu pôjdu ako prví obyvatelia Moskvy
Ako prvá dostala vakcínu 90-ročná Margaret Keenan zo severoírskeho Enniskillenu, ktorá si tak pripísala svetové prvenstvo v zaočkovaní látkou od Pfizeru a BioNTechu mimo testovania.
"Cítim sa taká poctená, že som prvou osobou zaočkovanou proti COVID-19. Je to najlepší skorý narodeninový darček, aký som si mohla želať, pretože znamená, že sa konečne môžem tešiť na trávenie času s rodinou a priateľmi v novom roku po tom, čo som bola po väčšinu tohto roka sama," povedala Keenan a vyzvala ľudí, aby sa aj oni dali zaočkovať. "Keď to môžem dostať ja v deväťdesiatke, môžete aj vy," vyhlásila.
Slovensko začne očkovať v januári
Európske spoločenstvo sa pritom rozhodlo zaujať spoločný postup rovnako pri nákupe vakcín, ako aj pri schvaľovacom procese Európskej liekovej agentúry (EMA).
Podľa eurokomisárov by sa tak mohla posilniť dôvera verejnosti, čím by sa zvýšila aj ochota občanov sa nechať zaočkovať. „Malé oneskorenie oproti Veľkej Británii nie je dramatické,“ zareagoval nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.
Na Slovensko by mala prvá várka 300 tisíc kusov vakcíny doraziť v druhej polovici januára. Informoval o tom šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí, s tým, že očkovanie bude dobrovoľné.
Primárne pritom budú zaočkovaní zdravotníci, kritická infraštruktúra ako sú policajti, hasiči či vojaci a následne najrizikovejšia skupina obyvateľov, teda seniori a vážne chorí pacienti.
Mohlo by vás zaujímať: Marek Krajčí je pripravený nechať sa zaočkovať prvou vakcínou, ktorá na Slovensko dorazí. Urobí to pokojne aj pred zrakom verejnosti
Londýn si razí vlastnú cestu
Briti si však zvolili inú stratégiu, v prvej vlne očkovania sa k vakcíne dostanú seniori nad 80 rokov, zamestnanci sociálnych služieb a zdravotnícky personál.
Všetci, ktorí podstúpia vakcináciu dostanú certifikát, ktorý im bude zároveň slúžiť na to, aby sa nezabudli prísť preočkovať po troch týždňoch. Je totiž nevyhnutné, aby ľudia do tela prijali aj druhú dávku očkovacej látky.
Vakcína od Pfizeru mala pri klinických testoch 95-percentnú úspešnosť, podáva sa v dvoch dávkach s odstupom 21 dní. Už po prvej dávke sa začína aktivizovať imunita, ale až sedem dní po druhej dávke dosahuje svoj plný účinok. Väčšina vedľajších účinkov vakcinácie je veľmi mierna a podobá sa na vedľajšie účinky po iných vakcínach, pričom trvá zhruba deň.
Pre nedostatok vakcíny budú musieť ostatní Briti počkať pár týždňov či mesiacov, kým do krajiny dorazí väčšie množstvo vakcíny a vytvorí sa viac očkovacích centier. „Je to maratón, žiadny šprint,“ povedal šéf Národnej zdravotníckej služby (NHS) Stephen Powis.
Vakcínu v ostatných dňoch do Británie priviezli v chladiarenských kontajneroch z Belgicka, kde ju vyrábajú, a následne ju distribuovali do siete zhruba 70 nemocníc, kde sa uskutoční vakcinácia. Vláda pre začiatok zabezpečila 800-tisíc dávok vakcíny, ale celkovo ich objednala 40 miliónov, čo je dostatok pre 20 miliónov ľudí.
Prečítajte si viac: EMA začala schvaľovací proces vakcíny. S očkovaním by sa mohlo začať už koncom roka
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies