BRUSEL – Schvaľovanie sedemročného rozpočtu Európskej únie a plán obnovy po koronakríze vetuje Maďarsko a Poľsko. Svojimi krokmi tak komplikujú čerpanie peňazí, ktoré majú krajinám pomôcť vyrovnať sa s negatívnymi ekonomickými dopadmi po pandémii.
Vláda v Maďarsku a Poľsku bude blokovať schválenie európskeho rozpočtu na 7 ročné obdobie. Premiér Viktor Orbán a jeho poľský náprotivok Mateusz Morawiecki potvrdili, že zotrvajú vo vzájomnej podpore a nedopustia uplatnenie akejkoľvek snahy o narušenie svojej vzájomnej spolupráce.
Povedal to v pondelok v Bruseli maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Pred novinármi tiež zdôraznil, že každá členská krajina Európskej únie má právo veta.
Prečítajte si tiež: Maďarsko a Poľsko odmietajú podporiť dlhodobý rozpočet EÚ, lídri už hľadajú spôsob ako ich obísť
"Maďarsko a Poľsko sa domnievajú, že na vytvorenie postoja schváleného konsenzom sú potrebné ďalšie rokovania. Vidíme šancu na dohodu, pretože Maďarsko i Poľsko sú zaviazanými zástancami právneho štátu," dodal Szijjártó.
Obe krajiny odmietajú, že podmienkou pri čerpaní eurofondov bude dodržiavanie zásad právneho štátu. Vetovaním rozpočtu tak blokujú spoločný balík v hodnote vyše 1,8 bilióna eur, ktoré by mali členské krajiny čerpať v rokoch 2021 - 2027.
Plánovaný mechanizmus vyvolal tvrdý odpor vo Varšave a Budapešti. Tamojšie pravicové vlády sa stavajú proti nástroju, ktorý by Poľsko a Maďarsko mohol "odrezať" od európskych peňazí v prípade, ak budú pokračovať v politike, ktorú EK považuje za porušenie demokratických štandardov.
EÚ koncom septembra vo svojej správe o demokratických štandardoch naprieč celým euroblokom kritizovala práve tieto dve krajiny za výrazné nedostatky v oblasti justície, boja proti korupcii a slobody médií.
Mohlo by vás zaujímať: Nemecko vyzvalo Maďarsko a Poľsko, aby podporili dlhodobý rozpočet EÚ. Inak na to doplatia pandémiou najzasiahnutejšie krajiny
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies