MOSKVA - podľa agentúry AFP má ísť o odvetu za sankcie, ktoré voči osobám z blízkeho okolia ruského prezidenta Vladimíra Putina zaviedla ešte v októbri Európska únia.
Treba podotknúť, Európska únia k tomuto kroku pristúpila v reakcii reakciu na augustovú otravu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.
Prípad Navaľnyj
Dlhoročný kritik Kremľa Alexej Navaľnyj bol ešte v auguste hospitalizovaný po núdzovom pristátí lietadla, keď mu počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy prišlo nevoľno. Navaľnyj neskôr stratil vedomie.
Neskôr ho z Omska letecky previezli do Nemecka a ležal v berlínskej nemocnici Charité.Navaľného spojenci v Rusku od začiatku prípadu trvali natom, že bol úmyselne otrávený.
Otrava Novičokom
Toxikologické testy v nemeckom vojenskom laboratóriu priniesli nakoniec priniesli nespochybniteľný dôkaz, že ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj bol otrávený látkou zo skupiny novičok.
Novičok je nervovoparalytická látka vyvinutá v niekdajšom Sovietskom zväze. Rovnakou látkou sa predvlani pokúsili vo Veľkej Británii otráviť bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Novičok je inhibítor cholínesterázy.
Ruské sankcie
Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že v reakcii na takéto "konfrontačné" kroky EÚ sa rozhodlo rozšíriť zoznam predstaviteľov členských štátov a inštitúcií EÚ, ktorým nebude povolený vstup na územie Ruskej federácie.
Rezort ruskej diplomacie si v utorok ráno - ešte pred oznámením o uvalení sankcií - predvolal veľvyslancov Nemecka, Francúzska a Švédska, aby im tlmočil svoj nesúhlas s ich reakciou na otravu Navaľného.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies