BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Marek Krajčí podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s podozrením z trestného činu šírenia poplašnej správy.
Informácie zverejnené na webovom portály Badatel.sk sú zavádzajúce a nepodložené na faktoch a overených informáciách. Zároveň burcujú verejnosť k tomu, aby nerešpektovala vládou prijaté protiepidemiologické nariadenia, ktoré majú zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19.
Taktiež spochybňuje očkovanie a účinnosť vakcín. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva zdravotníctva SR.
Portál šíri poplašné správy
„Ministerstvo zdravotníctva zastáva názor, že takéto správy môžu vyvolať vážnu obavu, znepokojenie u obyvateľstva, pretože sú v rozpore so skutočnosťami, bez odborných a vedeckých podkladov. Ministerstvo zdravotníctva ako ústredný štátny orgán, ktorý určuje zásadné priority a smery štátnej zdravotnej politiky na úseku verejného zdravia, považuje obsah niektorých príspevkov za nepravdivý a nezodpovedný,“ vysvetlil rezort zdravotníctva.
„V súvislosti s trestným oznámením, ktoré som podal na portál Bádateľ za šírenie poplašnej správy, bolo dnes vyšetrovateľom Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove začaté trestné stíhanie vo veci prečinu šírenie poplašnej správy podľa § 361 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona,“ napísal Marek Krajčí na sociálnej sieti Facebook.
Zároveň zdôraznil, že portál Bádateľ patrí k dlhodobým a pravidelným šíriteľom zdravotníckych hoaxov a konšpiračných teórií, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí.
Príklady článkov z portálu Bádateľ, ktoré ministerstvo spomína v trestnom oznámení:
„Facebooková stránka Bádateľa je v posledných týždňoch neaktívna/nedostupná (na webe je však Bádateľ stále aktívny). Novinárovi Filipovi Struhárikovi z Denníka N Facebook poprel, že by stránku zrušili oni. Nevieme, či sa v budúcnosti facebooková stránka Bádateľa alebo nejaká jej varianta opäť neobjaví,“ ozrejmil v statuse Krajčí.
Podľa prieskumu o dezinformáciách o zdraví, ktorý realizovalo Ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom svojej behaviorálnej jednotky BEET medzi lekármi a lekárkami, až 35% lekárov sa vo svojej praxi stretáva s tým, že ich pacienti odmietajú liečbu alebo lekárske pokyny kvôli dezinformáciám, ktorým uverili.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies