AMSTERDAM - Pri vlaňajšom kybernetickom útoku na servery Európskej liekovej agentúry (EMA) hackeri nielenže ukradli a zverejnili dokumenty o vakcínach proti ochoreniu COVID-19, ale s nimi aj manipulovali.
Nižšia dôvera
Kyberzločinci sa dostali k e-mailom a dokumentom z novembra, ktoré súviseli s hodnotením experimentálnych vakcín proti koronavírusu. "Niektorú korešpondenciu páchatelia zmanipulovali pred zverejnením tak, aby oslabila dôveru vo vakcíny," uviedla EMA, ktorá mala v rámci procesu schvaľovania vakcín množstvo tajných informácií o COVID-19.
Orgány činné v trestnom konaní podľa EMA robia v reakcii na kyberútok "nevyhnutné kroky".
Nutnosť očkovania
EMA zdôraznila, že vzhľadom na pandemickú situáciu, je "potreba verejného zdravia čo najskôr sprístupniť očkovacie látky občanom Európskej únie naliehavá". Napriek naliehavosti boli však jej rozhodnutia týkajúce sa schválenia vakcín založené na "sile vedeckých dôkazov o bezpečnosti, kvalite a účinnosti vakcíny a ničom inom".
Odporúčené zatiaľ dve
Agentúra, ktorá je zodpovedná za reguláciu liekov v EÚ, dosiaľ odporučila použitie dvoch vakcín. V decembri odobrila očkovaciu látku od firiem Pfizer a BioNTech a tento mesiac zase vakcínu od firmy Moderna. EMA v súčasnosti posudzuje aj tretiu vakcínu, ktorú vyvinuli AstraZeneca a Oxfordská univerzita.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies