BRATISLAVA - Ministerstvo dopravy sa zaoberá aj návrhom na vytvorenie tzv. garančného fondu pre prípad, že niektorá cestovná kancelária príde o poistenie insolventnosti. Na tomto návrhu pracuje spolu so zástupcami poisťovní a cestovných kancelárií a chce, aby fungoval od roku 2022.
Podľa ministerstva dopravy a výstavby totiž poistenie proti insolventnosti má v súčasnosti až 85 percent pripravovaných zájazdov. Na všetky odložené zájazdy z minulého roka je navyše poistná zmluva platná bez ohľadu na to, či cestovná kancelária získala poistenie na rok 2021. Do konca augusta sa musí cestovná kancelária s klientom dohodnúť na náhradnom plnení alebo do 14 dní vrátiť všetky zaplatené prostriedky. Slovenskí dovolenkári sa teda nemusia báť, že prídu o svoje peniaze za zaplatené zájazdy.
Poradca ministra dopravy a výstavby pre strategickú a krízovú komunikáciu Ivan Rudolf informuje o tom, žiadna z cestovných kancelárií na Slovensku rezortu neavizuje, že by jej do konca leta hrozil krach. „Na ministerstve dopravy sa tejto situácii intenzívne venuje pracovná skupina zložená zo zástupcov cestovných kancelárií, poisťovní, Slovenskej bankovej asociácie, NBS, ale aj ministerstva financií a hospodárstva, ktorých cieľom je uchrániť podnikateľov a nastaviť podmienky tak, aby boli v súlade s európskymi pravidlami. Teší nás, že poisťovne našli v týchto ťažkých časoch spoločnú reč s cestovnými kanceláriami,” dodal štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková.
Ministerstvo dopravy spustilo v decembri schému pomoci, v rámci ktorej sa podnikatelia v cestovnom ruchu, vrátane cestovných kancelárií pri poklese tržieb o viac ako 40 percent, môžu uchádzať o finančnú podporu zo 100-miliónového balíka. Ministerstvo v týchto dňoch vypláca viac ako 11 miliónov eur. Podľa Romana Berkesa, prezidenta SACKA, aj vďaka tejto schéme pomoci sa optika poisťovní na cestovné kancelárie trochu zmenila a sú ústretovejšie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies