Oligarcha Jozef Brhel sa vrátil na Slovensko aby vypovedal kvôli akcii Mýtnik.
Jozef Brhel sa údajne nachádzal na Kanárskych ostrovoch no včera priletel do Viedne súkromným lietadlom s ďalšou osobou. Prestúpil do dodávky, ktorá ho odviezla k terminálu. Medzičasom sa na letisku objavili dve rakúske policajné hliadky i slovenské auto s diplomatickou značkou. Vonku čakali dve škodovky, ktoré dostali povolenie vojsť do letiskových priestorov. Brhel nasadol do jedného z nich a smeroval na Slovensko, uviedol denník Plus 7 dní.
Vrátil sa na Slovensko vypovedať. Na prezídium prišiel dnes v sprievode svojho právneho zástupcu. Brhel figuruje v akcii Mýtnik. Na otázky viacerých novinárov nereagoval.
Súvisiaci článok: Oligarcha spájaný s opozičným Smerom sa nachádza len kúsok od Bratislavy
"Vzhľadom na štádium trestného konania (neverejné prípravné konanie) sa nebudeme podrobnejšie vyjadrovať k postupu orgánov činných v trestnom konaní ani k vykonávaným úkonom," uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Ešte v piatok (29. 1.) poslal do médií vyhlásenie, kde všetky obvinenia odmieta a svoju nevinu je rozhodnutý preukázať pred orgánmi činnými v trestnom konaní. Súčasne sa vzdal výkonných pozícií v spoločnostiach patriacich do podnikateľskej skupiny ZMJ SICAV. Národná kriminálna agentúra zadržala v rámci piatkovej akcie Mýtnik Františka Imreczeho, ako aj podnikateľovho brata Petra Brhela. Špecializovaný trestný súd ich vzal oboch do väzby.
Kto je Jozef Brhel a čo je akcia Mýtnik?
Jozef Brhel, narodený 7. mája 1961, je bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Verejne angažovať sa začal v polovici 90. rokov, kedy začal podnikať v rôznych sektoroch vrátane IT, energetiky a obranného priemyslu. Počas Mečiarovej vlády sa v rokoch 1994 – 1998 stal štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva. Ďalej bol zvolený za poslanca Národnej rady za HZDS v dvoch volebných obdobiach.
V roku 2003 spolu s ďalšími 11 ľuďmi založili novú politickú stranu Ľudová únia no koncom toho istého roku sa z vážnych rodinných dôvodov vzdal poslaneckého mandátu. V roku 2005 sa jeho meno začalo spájať so SMEROM. V roku 2006 už jaroslav Haščák spomínal Brhela ako jedného z akcionárov Smeru. Bohumil Hanzel tvrdil, že videl notársky overenú kópiu zmluvy medzi Robertom Ficom a skupinou piatich podnikateľov, podľa ktorej im malo patriť prvých 25 miest na kandidátnej listine Smeru v parlamentných voľbách v roku 2006.
Podľa zistení reportérov časopisu .týždeň získali Brhelove firmy počas vlád Roberta Fica v rokoch 2006 – 2010 a 2012 – 2015 štátne zákazky za minimálne 271 miliónov eur. Okolo roku 2018 sa Brhel začal sťahovať zo svojich IT firiem Sevitech a DWC Slovakia v snahe dištancovať sa od spolitizovanej spolupráce so stranou SMER-SD a orientovať sa na zahraničie pre obavy z poklesu výnosov IT firiem na Slovensku. Podiely vo firmách od neho kupovali jeho manažéri, resp. noví investori. Majetok Brhela a jeho rodiny bol v roku 2019 odhadovaný na 200 miliónov eur. Aktíva jeho spoločností sa v roku 2019 odhadovali asi na 1,4 miliardy eur.
Dostávame k akcii Mýtnik, v ktorej súvislosti sme už článok písali a môžete si ho prečítať tu: AKTAUALIZOVANÉ: NAKA zatkla bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho
Akcia Mýtnik je úzko spätá s Imreczem, ktorý je spolu s bývalým šéfom IT sekcie Finančnej správy Milanom Gregom a Janou Rovničanovou spájaný s obzvlášť závažným zločinom porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Podnikateľ Peter Brhel ( brat Jozefa Brhela) je spájaný so zločinom prijímania úplatku. Do prípadu je údajne zapletený i Jozef Brhel a Michal Suchoba, ktorý je momentálne údajne v cudzine.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies